10.07.2025 16:53
0
"Genocid se više smije ponoviti, ali bi mogao"
Ovoga petka ponovo dolazi taj trenutak "Nikad više". Međunarodna zajednica okuplja se, kao i svake godine, nad mezarima žrtava genocida u Srebrenici – ne samo da bi, i tri decenije poslije, sačuvala sjećanje na tugu. Već i da bi jedni drugima posvjedočili: Nešto takvo se nikada više ne smije ponoviti, i za to ćemo zajednički brinuti, piše njemački novinar Tobias Zick.

On u svom komentaru za list Süddeutsche Zeitung navodi da je komemoracija važan ritual, iako je s godinama sve više postao rutina - "jer politika i društvo dobrim dijelom funkcionišu na osnovu emocija – a kad s godinama blijede emocije koje su proizišle iz strahota rata, nasilja i progona, nestaju i kočnice da se ponovo igra s vatrom mržnje i nacionalizma".

 

Ističe se da Majke Srebrenice, koje se u svojoj boli za ubijenim muževima i sinovima i ovog dana sjećanja ponovo izlažu nemilosrdnom svjetlu svjetske javnosti, time čine veliku uslugu toj istoj javnosti.

 

One su najvažnije ambasadorice onog "Nikad više".

 

Kako je Mladić umirivao ljude dok je naređivao njihovu smrt

 

Zick navodi da svako prisjećanje na Srebrenicu izaziva ne samo tugu i bol, već i zaprepaštenje, pa čak i bijes.

 

"Pri pogledu na video-snimke koji se prikazuju u Memorijalnom centru, svakom čovjeku koji ima trunku osjećaja okrene se želudac: kako tamo Ratko Mladić, vojni vođa bosanskih Srba, preplašenim mještanima obećava da im se ništa neće dogoditi. A onda, u drugoj sceni, svojim ljudima daje znak da počnu krvavi zločin".

 

Na snimcima iz tog vremena može se vidjeti i kako stacionirani plavi šljemovi u Srebrenici bespomoćno stoje dok se bošnjački muškarci odvode u smrt – više od 8.000 njih ukupno. U tekstu se također opisuje fotografija na kojoj se samouvjereni Mladić i vidno uznemireni komandant holandskih UN plavih šljemova, Thomas Karremans, zajedno nazdravljaju čašicom rakije.

 

"U međunarodno sjećanje i danas su duboko upleteni stid i osjećaj krivice", piše on.

 

Kako svijet i dalje gleda u ratne zločine

 

U Ukrajini, Gazi, Sudanu, istočnom Kongu – na mnogim mjestima danas može se posmatrati kako svjetska zajednica vodi unutrašnju borbu s iskrenom namjerom da spriječi ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

 

Međutim, u tekstu se ističe da čak ni u Srebrenici, ni oko nje nisu sve opasnosti uklonjene, te da "iako među civilima u Bosni i Hercegovini, bez obzira na vjeru i narodnu pripadnost, gotovo da nema nikoga ko želi novi rat, primjera kako se raspiruju opasne emocije ima napretek".

 

"Zapadni Balkan jeste smiren, ali nije izliječen od otrova. Zidni murali koji ratnog zločinca Mladića prikazuju kao narodnog heroja, ili nacionalistički srpski grafiti: sve to nije teško pronaći na istoku Bosne i Hercegovine, u susjednoj Republici Srbiji ili na sjeveru Kosova. Bosna i Hercegovina je jedno mrtvo, a još živo državotvorno tijelo; etničke linije razdvajanja, koje su huškači rata devedesetih htjeli urezati, postale su administrativne granice unutar kojih živi sve manje ljudi, jer mladi sreću traže u inostranstvu. Razočaranje, ogorčenost, strah od ponovo raspaljenog nacionalizma – to su osjećanja koja danas paralizuju Bosnu i Hercegovinu, ali se šire i čitavim regionom".

 

"U Srbiji autokrata Vučić – u BiH piroman Dodik"

 

Zick objašnjava se da u jednom od dva entiteta u BiH, Republici Srpskoj, "separatistički predsjednik po imenu Milorad Dodik vodi grotesknu igru mačke i miša s pravosuđem i međunarodnom zajednicom".

 

"A s njim povezani predsjednik susjedne Srbije, Aleksandar Vučić, godinama uspješno uspavljuje predstavnike EU i Njemačke svojim uvjeravanjima da se odrekao velikosrpskog nacionalizma i da želi povesti svoju zemlju u vrijednosnu zajednicu EU", navodi on.

 

U Srbiji već više od osam mjeseci, prije svega studenti, protestuju protiv Vučićevog režima, izloženi njegovoj represiji. Oni bi željeli mnogo jasniju podršku međunarodne zajednice (posebno EU) - više pritiska na Vučića da osigura poštene, transparentne i neupitne izbore u Srbiji – i da obustavi nasilje nad mirnim demonstrantima.

 

"Ljudi u Bosni i Hercegovini zaslužili su da sve države EU, a ne samo neke, nacionalističkom piromanu poput Dodika jasno ograniče prostor za djelovanje kroz zabrane ulaska i zamrzavanje imovine. I trebali bi mnogo odlučnije tražiti da zemlja, 30 godina nakon rata i genocida, konačno dobije savremeni ustav, koji neće biti određen etničkim kategorijama. Sadašnji ustav samo stvara osnovu za toksične emocije. A kamo to vodi – svijet u ovoj regiji već jednom nije na vrijeme prepoznao", ističe Zick na kraju.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.