Član Predsjedništva BiH Željko Komšić pozdravio je nedavno usvajanje Izvještaja o Bosni i Hercegovini u Evropskom parlamentu.
Komšić smatra kako taj dokument predstavlja veoma preciznu slika stanja u Bosni i Hercegovini.
- Posebno je važan dio koji govori o ustavnoj i izbornoj reformi, u kojem se konstatuje žaljenje Evropskog parlamenta što naši domaći politički akteri još uvijek nisu donijeli potrebne promjene Ustava i Izbornog zakona kako bi ih uskladili s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
To je potvrda onoga što smo više puta ponovili, a odnosi se na činjenicu da Bosna i Hercegovina sa sadašnjim ustavnim aranžmanom ne može postati članicom Evropske unije, pa čak ni kvalitetno voditi pregovore sa EU - ističe Komšiće.
Ocjenjuje značajnim i da se od Bosne i Hercegovine zahtijeva takva ustavna reforma koja će biti inkluzivna, koja mora uključiti sve potrebne evropske standarde, što je suprotno od stavova koje često čujemo iz susjedne Hrvatske.
- Posebno je istaknuto, što je veoma važno, da ustavna reforma iz koje treba proizaći i reforma Izbornog zakona BiH, ne smije produbljivati niti cementirati etničke podjele, već naprotiv - treba se odmaći od njih kroz sistem jednakosti svih građana u BiH.
To je ključni princip na kojem se trebaju voditi razgovori oko ustavne reforme. U istom izvještaju, konstatuje se žaljenje što aktuelne domaće vlasti nisu uspjele ujediniti bh. društvo, niti su kreirale pravedan i funkcionalan sistem u zemlji, već su, naprotiv, svojim radom doprinijeli dodatnim podjelama u društvu - kaže Komšić.
Mišljenja je da to svakako nije dobro, pa zbog toga Evropski parlament poziva sve institucije Evropske unije i zemlje EU članice da iniciraju transparentan i inkluzivan proces reformi, kako bi se omogućila transformacija Dejtonskog mirovnog sporazuma u ustavni i politički sistem koji je u potpunosti usklađen s evropskim standardima i vrijednostima.
Time bi se, ističe Komšić, osiguravao funkcionalan, odgovoran, reprezentativan i građanski orijentisan sistem upravljanja državom, kako bi se na taj način prevladale etno-nacionalističke podjele i postigao održivi napredak na putu prema Evropskoj uniji.
(Ajdin B.)