U prostorijama Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) je održan sastanak između predstavnika Udruženja oboljelih od celijakije Kantona Sarajevo i rukovodstva zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo.
Sastanku su prisustvovali ministar zdravstva KS, mr. sci. dr. med. Enis Hasanović, prof. dr. Hajrija Maksić, v.d. generalna direktorica KCUS-a, predstavnici Opće bolnice (OB) "Prim. dr. Abdulah Nakaš", kao i drugi medicinski stručnjaci.
Sastanak je organizovan na inicijativu članova Udruženja oboljelih od celijakije, skupštinske zastupnice Belme Kapo, kantonalnog ministra Hasanovića i predstavnika zdravstvenih ustanova.
Prema riječima potpredsjednice Udruženja, gđe. Muhibe Adenalić, cilj je bio započeti dijalog s nadležnim institucijama o konkretnim koracima ka boljem liječenju oboljelih od celijakije. Istakla je da trenutno u Udruženju ima oko 300 registrovanih članova i da je nažalost broj oboljelih od celijakije u porastu.
Terapija za pacijente oboljele od celijakije je doživotna bezglutenska ishrana i u tom kontekstu osnovna tema je bila kako boboljšati ishranu pacijenata u bolničkim i vanbolničkim uslovima. Stoga je sistemska podrška zdravstvenih institucija od suštinske važnosti.
Predstavnice Udruženja su istakle i potrebu za proširenjem palete bezglutenskog brašna koje dobavaju od ZZOKS i pojednostavljenjem procedure za propisivanje istog, a u skladu s preporukama Evropskog društva za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu.
„KCUS je spreman potpisati memorandum o saradnji s Udruženjem, s ciljem svestranije saradnje uključujući edukativne programe za sve uposlenike uključene u procese pripremanja i distribucije specijalizirane bolničke prehrane za pacijente oboljele od celijakije. Pored toga od posebnog značaja je razmjena informacija između Udruženja i zdravstvenih ustanova kako bi se poboljšala zdravstvena njega i specifična ishrana što bi značajno uticalo na kvalitet života naših pacijenata sa ovom hroničnom, doživotnom bolešću“, poručila je prof. dr. Maksić.
Celijakija je bolest koja se manifestuje brojnim nespecifičnim simptomima što je ponekad razlog kasnog prepoznavanja te su se učesnici sastanka složili da je neophodna dodatna edukacija ljekara porodične medicine, kako bi ranije prepoznavali simptome celijakije i time skratili prosječno vrijeme do postavljanja dijagnoze, koje trenutno iznosi šest do osam godina.
„Ministarstvo zdravstva KS prepoznaje važnost ove teme i spremni smo aktivno učestvovati u kreiranju održivih rješenja. Podržat ćemo proces bolje edukacije osoblja u pripremi i distribuciji hrane“ izjavio je ministar mr. sci. dr. med. Hasanović.
Na sastanku su učestvovali i gđa Amra Halilović-Hasić, članica Upravnog odbora Udruženja oboljelih od celijaklije u KS, dr. sci. med. Lejla Vidović, pomoćnica direktora za medicinske poslove OB, Anisa Olovčić, šef Odsjeka za higijenu i održavanje OB, Amela Kulašević, spec. pedijatrije i akademski specijalista nutricionizma OB, Senada Džebo, dr. sci. zdrav. nauka, v.d. glavna sestra KCUS-a, dr. Nedim Begić, specijalista pedijatar, Odjel za gastroenterohepatologiju Klinike za pedijatriju, doc. dr. Aida Saray, v.d. šefica Klinike za gastroenterohepatologiju i Amra Terzić, dipl. oec., v.d. rukovodilac Sektora zajedničkih službi KCUS-a.
Predstavnici zdravstvenih ustanova i Udruženja oboljelih od celijakije dogovorili su konkretne korake uključujući edukativne programe i dopunu zakonske regulative shodno smjernicama evropskih asocijacija za celijakiju.