Zanimljiva analiza Vaskovića - U svom stilu opisao ministre u novoj Vladi RS-a: Dodikova vojska spasa
Narodna skupština RS-a je sa 50 glasova imenovala novu vladu tog entiteta sa premijerom Savom Minićem. Iako se pravosudne institucije u BiH još nisu izjasnile o ovoj vladi, mnogi pravni stručnjaci tvrde kako je ona od svog početka neustavna i nelegalna.
Uporrište za tu tvrdnju nalaze u činjenici da je, kako je sam isticao, mandatara za njeno sastavljanje imenova bivši predsjednik RS-a Milorad Dodik, koji više nema ovlasti da radi bilo šta kao entitetski predsjednik.
Novinar Slobodan Vasković se osvrnuo na ovu činjenicu, ali uz pretpostavku da je Dodik možda povukao inteligentan potez i da nije potpisao dokument kojim zvanično imenuje Minića za mandatara. Također, Vasković je dao i nekoliko komentara u svom stilu u vezi sa nekim od ministara u novoj vladi.
- Vlada Republike Srpske jedina je u istoriji BiH za koju niko ne za da li je legalna, ustavna, pravna…
Sasvim izvjesno, Dodikova je. Iako on nije potpisao prijedlog za imenovanje Save Minića za mandatara. Dovoljno je verbalno da kaže: Imenujte tako i op, dobijemo novu Vladu Republike Srpske.
Sasvim je izvjesno i da je Nedeljko Čubrilović završio svoj stogodišnji staž u Vladi i na drugim funkcijama. Sada može da uživa pokradeno. A Čubro je jedan od najbogatijih političara u BiH.
Željku Budimiru isplatilo se maksimalno poltronisanje Dodiku i konačno je dobio toliko željeno mjesto ministra unutrašnjih poslova.
Željko Karan Začešljani, ma koliko izgledao kao “sa slike”, završio je u kanti Vlade RS za otpatke.
Sada slijedi bitka u MUP-u RS između Siniše Kostreševića, Bobana Kusturića i Željka Budimira za prevlast u toj agenciji.
“Najjače” imenovanje je Gorana Selaka, nosioca brojnih diploma, koje je zaslužio učenjem otako se saznalo da ne zna ništa. Konačno je i Osnovac položio.
U Vladi RS se obreo i Zoran Stevanović Debeli. Treba pozavršavati neke kriminalne poslove oko puteva.
Ostalo je luk i voda, sem svevremene Zore Vidović, koja nosi budžet u ogromnom balonu na vruć vazduh.
Sam ne/premijer Savo Minić ima odlične veze u vladajućoj familiji, tako da je nebitno da li šta zna ili ne zna. Mahom ne zna, ali to je, rekoh, nebitno.
“Nevidljiva” SNSD-ova krtica u redovima PDP-a Draško Stanivuković nije dobio nijednu ministarsku poziciju. On svoju tek čeka.
Budimo realni, Dodik smatra i RS i Vladu RS svojim privatnim vlasništvom, pa je potrebno zabilježiti nešto o njegovim saučesnicima koji su oteli i raskrčmili Republiku Srpsku, napisao je Vasković u svom blogu.