Pokušavao ih podmititi, prijetio im specijalnom vojnom jedinicom i "razbacivanjem"...oni ne odustaju: Vučićev strah i trepet je Generacija Z
Protesti studenata u Srbiji i dalje ne jenjavaju uprkos lošim vremenskim uslovima, prijetnjama, zastrašivanjima, premlaćivanjima.
Osim svega pobrojanog, nasuprot studenata je monstruozna medijska režimska mašinerija, koja kroz manipulacije i spinove nastoji očuvati jednog čovjeka i njegov režim koji ulazi u 13. godinu vladavine.
Podsjetit ćemo i da je studente srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, takoreći, pokušao podmititi sa smanjivanjem učešća za kredit za rješavanje stambenog pitanja. Učešće je preko noći bukvalno smanjeno sa 2500 na 1000 eura.
Ni to nije "omekšalo" studente.
Nakon toga im je prijetio specijalnom vojnom jedinicom "Kobre".
Ni to ih nije uplašilo.
Razlog zbog čega studenti, narodski rečeno, "ne j**u živu silu", leži u činjenici da je riječ o takozvanoj Generaciji Z ili digitalnoj generaciji, te bi iz istog razloga ovi protesti, u odnosu na masu prethodnih koji su se dešavali u Srbiji, mogli biti uspješni.
Generacija Z odrasla je uz internet, društvene mreže i brz tehnološki napredak, što je čini jedinstvenom u pristupu globalnim pitanjima. "Gen Z" se oslanja pretežno na društvene mreže (koje koriste kao medije), a manje na tradicionalne medije.
Društvene mreže su pretežno rekreativne prirode, te površne. Platforme kao što su X (ranije Twitter), WhatsApp i TikTok su više performativne nego revolucionarne. Ipak, digitalnim aktivistima nude priliku da dođu do publike brže i efikasnije nego prije. Koriste hashtagove za kreiranje viralnih kampanja, dijeljenje obrazovnog sadržaja i organiziranje virtualnih događaja koji privlače globalno učešće.
Ova digitalna vještina im omogućava da razbiju geografske barijere i povežu se sa pojedincima i organizacijama istomišljenika gdje god u svijetu bili. Koristeći neposrednost i doseg društvenih medija, Gen Z može pojačati svoje glasove i stvoriti efekt talasanja koji se proteže daleko izvan njihovih neposrednih krugova, što se upravo desilo u Srbiji, kada su jedan po jedan fakultet uvodili u blokade.
"FRIDAYS FOR FUTURE" I #BLM
Jedan od najpoznatijih protesta, a koji je popularizovan i podignut na viši nivo upravo zahvaljujući Generaciji Z je onaj iz 2019. godine a pod nazivom "Fridays for Future", koji je pokrenula, tada tinejdžerka a danas najpoznatiji borac protiv klimatskih promjena, Greta Thunberg.
Generacija Z širom svijeta pridružila se ovim protestima, zahtijevajući od političara da poduzmu hitne mjere za borbu protiv globalnog zagrijavanja. Naprimjer, u septembru 2019. godine, više od četiri miliona mladih učestvovalo je u klimatskim protestima u više od 150 zemalja, a masovni protest u New Yorku okupio je više od 250.000 ljudi, predvođenih mladim aktivistima.
Nakon smrti Georgea Floyda 2020. godine, milioni mladih, uključujući veliki broj pripadnika Generacije Z, izašli su na ulice zahtijevajući rasnu pravdu i reformu policije.
Hashtag #BLM (Black Lives Matter) "eksplodirao" je na društvenim mrežama, a TikTok i Instagram postali su ključne platforme za dijeljenje sadržaja i organizaciju protesta.
Protesti su donijeli reforme policije u određenim američkim državama.
PROTESTI U KENIJI
Kada je ljetos kenijski parlament donio zakon kojim bi se povećali porezi, Generacija Z ove istočnoafričke zemlje je pokrenula masovne proteste.
Koristili su platforme društvenih mreža korištene za pozivanje demonstranata na ulice i koordinaciju kretanja. Skupovi i protesti planirani su noć prije korištenjem različitih platformi za različite zadatke. Organizatori su koristili šifrirane aplikacije za razmjenu poruka kao što je WhatsApp za međusobnu komunikaciju i Instagram i X za promovisanje protesta u javnosti.
Sve je rezultiralo time da se čitava država faktički digla na "noge". Nažalost, demonstracije su odnijele na desetine života, ali je zakon, na kraju, povučen.
Kada je u jesen 2022. godine 22-godišnja Iranka Mahsa Amini, ubijena od strane "moralne policije" zbog nepravilnog nošenja hidžaba, Generacija Z te države, uz Irance iz svih slojeva društva, poljuljali su tamošnji režim sa najvećim demonstracijama još od Iranske revolucije i nasilne promjene vlasti u toj zemlji.
Tokom demonstracija, režim je, navodno, usmrtio više od 500 ljudi, a talas nezadovoljstva je nasilno ugušen. "Moralna policija", koja je bila rasformirana dok su demonstracije bile na vrhuncu, tokom prošle godine je počela ponovo sa kontrolom na ulicama Irana.
Ipak, postignuto je nešto vaninstitucionalno, nešto što je možda i vrijednije a to je - jedinstvo Iranaca. Žene danas ujedinjeno prkose strogom kodeksu oblačenja, te jedne druge ohrabruju u tome, što je prije bilo nezamislivo.
No, da se vratimo našem subjektu. Generacija Z nije budućnost već sadašnjost društva svake države, te njihova mobilizacija, kada je u pitanju politika, itekako obećava. Može se reći da bi ova generacija mladih ljudi ubrzo mogla postati strah i trepet za kojekakve režime i vlade, jer kao što smo naveli negdje na početku - "ne j**u živu silu".
(Ajdin B.)