Ekspert tvrdi: "Ako NIS ne riješi problem posljedice s naftom će se osjetiti i u BiH"
Prema riječima Jerlagića problem nije ukoliko ova kriza kratko potraje, ali ako ona potraje i sankcije ostanu onda može doći do problema.
Elektroenergetski ekspert Amer Jerlagić govorio je za N1 o ključnim pitanjima energetske sigurnosti, Južnoj intekonekciji i izazovima s kojima se suočava region i BiH pogotovo u kontekstu sankcija ruskom Gazpromu koji je vlasnik Naftne industrije Srbije koja posluje i u Bosni i Hercegovini.
NIS je pod sankcijama SAD-a. Jerlagić ističe zbog čega misli da su sankcije uvedene.
“Jedna od najvećih ruskih kompanija Gazprom Njeft vlasnik zajedno sa Gazpromom 56 posto dionica NIS-a, 30 posto ima država Srbija i ostatak su mali dioničari. Vjerovatno su ove uvedene sankcije neka veza vlasnika NIS-a sa Rusijom odnosno potencijalnim izvlačenjem novca zbog eventualnog snabdijevanja Rusije kada je upitanju sukob Ukrajine i Rusije”, rekao je on.
Također, Jerlagić objašnjava šta one znače za region, ali i BiH.
“NIS ima ugovor sa hrvatskim JANAF-om, to je jadranski nafotovod na dvije godine i deset miliona nafte. To je jedna situacija koja pogađa regiju, a s druge strane kada je u pitanju BiH znamo da NIS ima veliki broj pumpi u BiH. Dio nafte sigurno daje kao sirovinu za preradu u Bosanskom Brodu i to su moguće repekusije prema regiji i Zapadnom Balkanu”, naveo je.
Kriza na kratke i duge staze
Prema riječima Jerlagića problem nije ukoliko ova kriza kratko potraje, ali ako ona potraje i sankcije ostanu onda može doći do problema.
“Kriza kratkoročno ne bi bila sporna jer je i predsjednik Srbije Vučić spominjao da oni imaju 2-3 mjeseca strateške rezerve da NIS ima 20 posto proizvodnje iz svojih vlastitih izvora nafte u Srbiji tako da kratkoročno ne bi bilo problema. Međutim, ako ne se ne riješi ovaj problem da bi se ušlo u problem snabdijevanja naftom, energetnima”, naveo je.
Južna interkonekcija
FBiH je dobila Zakon o južnoj interkonekciji. To je pozitivna vijest i Jerlagić ističe benefite ovog projekta.
“Dobili bi duplu sigurnost snabdijevanja u gasu. Čim imamo konkurenciju, imat ćemo vjerovatno i jeftiniji gas”, kazao je.
Ponavlja važnost da ne budemo ovisni o ruskom gasu.
“Ne mogu reći da je to čisto američki projekat. To je projekat za Republiku Hrvatsku, za BiH kojeg podržava američka administracija iz razloga da bi dobijemo pravu alternativu. Da nismo više ovisni o ruskom gasu”, naveo je.
Ne sumnja Jerlagić da će ovaj projekat biti realiziran.
“Kada se politika riješi, implementacija ide jednostavno.”
Dodao je da nam je potrebna i još jedna gasna veza od Slavonskog Broda do Sarajeva.