Težak udarac upravo je dobio Aleksandar Vučić. Ovo već ima elemente građanske pobune
Rektorski kolegij beogradskog univerziteta odbacio je u utorak poziv srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića na dijalog u jeku sve masovnijih protesta i studentskih blokada više od 60 univerziteta i sva četiri državna sveučilišta, potaknutih pogibijom 15 ljudi na novosadskom kolodvoru i nasiljem pristaša vlasti prema demonstrantima.
Poziv na dijalog dolazi u trenutku kad su "prekoračene sve moralne i zakonske norme, u ozračju općeg nepovjerenja", poručili su šefu države čelnici i profesori beogradskog sveučilišta, dodatno podupirući studente i njihove zahtjeve.
"Kao predstavnici sveučilišta i akademski građani dodatno smo obeshrabreni da je predloženi dijalog moguć zbog kontinuiranih napada u medijskom prostoru usmjerenih protiv akademske zajednice, te još brutalnijih, nedopustivih, fizičkih napada", istaknuto je u priopćenju rektorskog kolegija.
Val prosvjeda uslijedio je poslije smrtonosnog pada nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru 1. novembra prošle godine kad je poginulo 15 pretežito mladih ljudi, a dvoje ih je ozlijeđeno s doživotnim posljedicama. Prosvjednici smatraju vladajuće glavnim krivcem za tu tragediju, optužujući ih za korupciju, nemar i nefunkcioniranje institucija, počevši od pravosuđa do najviših državnih tijela.
Studentski bunt pokrenulo je nasilje u kojem je petero pristaša i dužnosnika Srpske napredne stranke napalo studente Fakulteta dramskih umjetnosti dok su 15-minutnom šutnjom odavali počast žrtvama novosadske tragedija, a iz dana u dan prerastao je u blokadu više od 60 fakulteta.
Studenti su u međuvremenu svojim prosvjedima, zahtijevajući objavljivanje svih dokumenata vezanih za rekonstrukciju novosadskog kolodvora, funkcioniranje institucija, sveopću borbu protiv korupcije, te oslobađanje uhapšenih studenata, pridobili veliku podršku u javnosti.
Podrška stiže od maturanta srednjih škola i prosvjetara, organizacija civilnog društva, sindikata, poljoprivrednika, advokata koji su proglasili jednomjesečni štrajk do 4. marta. Građanska pobuna je, unatoč pritisku i prijetnjama vlasti, sve očitija i u javnom sektoru.