06.02.2025 14:28
0
Prijeti li Jadranu tsunamiji, a Balkanu jaki zemljotresi? Evo šta kažu stručnjaci
FOTO: ilustracija
Građane Santorinija zahvatila je panika dok pokušavaju napustiti otok zbog učestalih zemljotresa koji pogađaju regiju.

No, seizmička aktivnost ne zaobilazi ni Balkan, a u posljednjih nekoliko mjeseci zabilježen je niz potresa. Ova pojava privukla je pozornost stručnjaka i šire javnosti,

Balkansko-mediteransko područje jedno je od seizmički najaktivnijih

Seizmologinja Ana Mladenović ističe da balkansko-mediteranska regija spada među najaktivnija seizmička područja.

"Nije iznenađujuće da se na tom području događaju potresi jer ono geološki pripada jednoj od najaktivnijih zona. Međutim, neobično je da se u posljednje vrijeme pojavljuje toliki broj zemljotresa slične magnitude," objašnjava Mladenović.

Uobičajeni obrazac potresa uključuje naknadne slabije udare nakon jačeg zemljotresa, ali trenutna situacija ukazuje na kontinuiranu aktivaciju istih rasjeda, što se smatra nesvakidašnjim.

Mnogi se pitaju može li povećana seizmička aktivnost dovesti do vulkanske erupcije, ali Mladenović smatra da to nije vjerovatno.

"Postoji određena povezanost, ali ne tako izravna kao na primjeru Havaja. Tamo stalno nastaje magma koja samo čeka trenutak da se pokrene. No, na Balkanu i u Mediteranu, prvo se moraju stvoriti uvjeti za nastanak magme, pa tek onda za erupciju. Dakle, trenutni potresi ne znače nužno i vulkansku aktivnost", istaknula je Mladenović.

Mogući jači zemljotresi i prijetnja tsunamija

Stručnjaci ne isključuju mogućnost snažnijeg potresa u regiji.

"Ne mogu sa sigurnošću tvrditi, ali moguće je da su ovi potresi samo prethodni udari prije jačeg potresa. No, nitko ne može točno predvidjeti hoće li i kada će do toga doći", dodaje seizmologinja.

Osim toga, postoji potencijalna prijetnja tsunamija u Jadranskom moru.

"Povijest bilježi pojavu tsunamija u ovom dijelu svijeta. Da bi tsunami nastao, pomicanje morskog dna mora biti takvo da se stvori prostor koji će potom voda popuniti i vratiti u obliku velikog vala. Iako Mediteran nema velike vodene mase poput okeana, cunamiji su se ipak događali u prošlosti, primjerice na Kreti 365. godine", navodi Mladenović za Kurir.

Energija oslobođena zemljotresima širi se u okolna područja, ali stručnjaci smatraju da je veća vjerojatnost jačih potresa u Turskoj nego na Balkanu.

"Turska je seizmički aktivnija i tamo su potresi češći i snažniji. Nedavno je uočena pukotina na tektonskoj ploči na granici s Turskom, što ukazuje na nastavak seizmičke aktivnosti", upozorava Mladenović.

Srbija očekuje potres jačine 5 stepeni po Richteru

Seizmolozi predviđaju da će u sljedećih deset godina Srbiju pogoditi potres jačine oko 5 stepeni po Richteru, pogotovo u području Šumadije, koje se smatra najtrusnijim.

Najugroženija područja u Srbiji uključuju:Kopaonik, Dolinu Zapadne Morave, Dolinu Velike Morave, Kraljevo, Trstenik, Kruševac, Rudnik, Valjevo, Mionicu, Svilajnac i Paraćin

Seizmolozi upozoravaju da, iako Srbija ne može doživjeti potrese jače od 6 stupnjeva Richterove ljestvice, važno je biti pripremljen jer se seizmička aktivnost u regiji povećava.

Povećana učestalost potresa na Balkanu i u Mediteranu izaziva zabrinutost, ali stručnjaci ističu da nema razloga za paniku. Iako su mogući jači potresi i čak cunamiji, precizna predviđanja nisu moguća. Ključno je pratiti seizmološka istraživanja i poduzeti potrebne mjere opreza.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.