08.02.2025 13:40
2
Srpski trgovac oružjem "ispisao veliki ček za Trumpa": Trump rekao da se "divi srpskom narodu"
Pozivajući se na dva neimenovana izvora portal Politico prenosi kako američki predsjednik Donald Trump razmatra mogućnost da nominira bivšeg guvernera države Ilionis, kontroverznog Roda Blagojevicha za ambasadora Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Republici Srbiji, odakle inače vodi porijeklo njegove porodice.

Blagojevich, također bivši član Kongresa iz redova demokrata, odslužio je osam godina zatvora zbog optužbi za korupciju u Americi, a 2020. godine kaznu mu je ublažio upravo Trump. Blagojevich je potom postao gorljivi pristaša Trumpa, prikupljajući podršku srpske zajednice za podršku aktuelnom američkom predsjedniku na izborima 2024. On bi lako mogao postati centralna figura odnosa između SAD-a i Srbije, što bi se moglo odraziti i na odnose na Balkanu.

Indikativno, srbijanski Tanjug jučer je objavio intervju s Blagojevichem, predstavljajući ga kao "jednog od najbližih Trumpovih saradnika". Tom prilikom Blagojevich je ocijenio da dolaskom Donalda Trumpa na vlast u SAD, osim novog pristupa vanjske politike SAD prema Srbiji, stvara i mogućnost strateškog partnerstva između dvije države, umnogome i "zato što je Srbija s predsjednikom Aleksandrom Vučićem na čelu postala ekonomski rastuća država".

U jednom dijelu intervjua Blagojevich se prisjetio posjeta Mar-a-Lagu na Floridi prošlog proljeća s grupom poslovnih ljudi srpskog podrijetla, koji su "ispisali velike čekove za kampanju predsjednika Trumpa". Oni, kako je dodao, uključujući Ranka Ristića iz bh. entiteta Republika Srpska, susreli su se i razgovarali s predsjednikom Trumpom koji je "naglasio koliko se divi srpskom narodu".

Kako je u maju 2024. godine objavio portal Serbian Times, delegacija "sastavljena od pet najutjecajnijih Srba koji žive u Americi" imala je priliku da provede dva sata na ručku i u razgovoru s Donaldom Trumpom, u njegovoj luksuznoj vili u mjestu Mar a Lago na Floridi.

"Dugo planirani sastanak američki Srbi su iskoristili da sa kandidatom Republikanske stranke na predstojećim predsjedničkim izborima porazgovaraju na razne teme, a sastanku je prisustvovao i bivši dvostruki guverner države Ilinois Rod Blagojević. Blagojević, koji je Trumpov specijalni savjetnik i jedan od najbližih saradnika, lično je posredovao da dođe do sastanka između eks predsjednika Amerike i izabranih predstavnika srpske emigracije", pisao je autor Antonije Kovačević.

Prije ručka održana je diskusija za okruglim stolom, kojoj je pored srpskih predstavnika prisustvovalo desetak Trumpovih najbližih saradnika, a koju je Trump iskoristio da predstavi najvažnije tačke svog predsjedničkog programa i predstavnike srpske zajednice sa dosadašnjim statistikama njegove kampanje i planovima za rješavanje problema ekonomije, sigurnosti granice, kao i globalne sigurnosti.

Portal izvještava da je delegacija Srba u Americi prisustvovala svečanom ručku zajedno "sa svim značajnijim političarima koji podržavaju Trumpa".

Zaista, tu se ova delegacija imala prilike upoznati s Marcom Rubiom, novim američkim državnim sekretarom (koji ovih dana tvrdi da Trump želi da Palestinci "samo privremeno napuste Gazu"), Vivekom Ramaswamyjem, koji je imenova u novoformirano Ministarstvo za efikasnost vlade i druge zvaničnike koji sada imaju istaknuto mjesto u Trumpovoj administraciji.

Poslije podužeg govora, Trump je pozvao prisutne da postave pitanja, a među prvima se javio Ranko Ristić iz Čikaga. On je "iskoristio priliku da upozna Trumpa s činjenicom da ga podržava velika većina Srba u Americi". Ristić je podsjetio "Trumpa na građanske ratove u bivšoj Jugoslaviji i bjesomučnu i nepravednu kampanju američkih medija i tadašnje administracije protiv Srba i Srbije". Prema Ristiću, ona je trajala nekoliko decenija, a osjeća se i dan danas, a u "svijetlu najnovijih pokušaja da se srpski narod optuži za genocide".

"Istakao sam činjenicu da smo se mi Srbi u Bosni 1990-ih borili protiv 3,000 mudžahedina koji su počinili najstrašnije zločine, dok su istovremeno CNN i State Department od nas pravili loše momke", rekao je kasnije Ristić za Serbian Times.

Koriseći jezik uobičajene srbijanske propagande tokom agresivnog rata u Bosni i Hercegovini, on je tvrdio je Trumpu "ispričao i detalje iz svoje lične i porodične istorije", tvrdeći da su međunarodni teroristi Nawaf al- Hazmi i Khalid al-Mihdhar "bili u kampu El Mudžahid u blizini Zavidovića, na imanju mog pokojnog djeda" da bi se "samo nekoliko godina kasnije oteli avion American Airlines 77, s kojim su se 11. septembra zakucali u Pentagon".

Kraj diskusije Trump je iskoristio da se zahvali na podršci američkim, ali i Srbima iz cijelog svijeta, i istakao da je od srpskog naroda dobio "mnogo poruka podrške u proteklih nekoliko veoma teških godina za njega i njegovu porodicu".

Da vidimo ko je Ranko Ristić. Prema Fondaciji Misija Halyard koja glorificira ulogu četničkih snaga u spašavanju američkih pilota tokom Drugog svjetskog rata (historijski je poznata ključna uloga partizanskih snaga u ovim operacijama), Ristić je uspješni biznismen koji je svoj put započeo u bivšoj Jugoslaviji, gdje se školovao u oblasti matematike, fizike i programiranja. Nakon što je služio u "srpskoj vojsci" (pretpostavlja se da je riječ o tzv. vojsci RS-a) pohađao je Visoku školu za vanjsku trgovinu i konačno se preselio u Sjedinjene Države sredinom 1990-ih. Otprilike 1999. osnovao je kompaniju Tesla, koja je u proteklih 20 godina postala cijenjena u oblasti elektrotehnike, te djeluje u Chicagu i sjeverozapadnoj Indiani.

Ulaganjem u nekretnine Ranko je stvorio portfelj koji mu je omogućio ulaganje u razvoj dodatnih poslova. On je 2020. godine osnovao "Zastavu Arms USA", koja je postala  ekskluzivni predstavnik kragujevačke fabrike "Zastava Oružje" u SAD-u. Tokom 2021. godine "Zastava Oružje" potpisala je jedan od najvećih ugovora za izvoz proizvoda na zahtjevno američko tržište". Ristić je osigurao ugovor vrijedan 234 miliona dolara, kojim je osigurana poslovna stabilnost srbijanskog preduzeća, kontinuirana proizvodnja u narednih šest godina i siguran posao za 2.500 radnika...

Dok se sve ovo dešava, iz Sarajeva stižu poruke da, zapravo, nama i ne treba lobiranje. Glavna vijest je i dalje ko s kim pije kafe, šta je rekao ili misli ovaj ili onaj "lider", ko će koga "odraditi", ko će ispasti, a ko upasti u vlast države o kojoj će se koliko sutra, po svemu sudeći, ponovo odlučivati - bez nas, prenosi Radiosarajevo.ba.

2
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.