16.04.2025 18:01
0
“Zvučni top u Beogradu” — provokacija ili stvarna opasnost? FSB otkrio šta se zaista desilo
Na zvaničnoj stranici Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) objavljen je izvještaj Federalne službe bezbjednosti (FSB) Ruske Federacije o navodnoj upotrebi zvučnog topa na protestima koji su održani 15. marta 2025. godine u Beogradu. FSB tvrdi da je, na osnovu provedenih analiza, zaključeno kako akustični uređaji tipa LRAD, koje posjeduju policijske snage Srbije, nisu korišteni tokom protesta.

U izvještaju se navodi kako su istraživanja sprovedena u nekoliko pravaca — od analize tehničkih karakteristika LRAD uređaja koje koristi srpska policija, do analize video i audio materijala s protesta, kao i operativnih razgovora s pripadnicima BIA, policije i medicinskog osoblja koje je prisustvovalo događaju.

 

FSB ističe da su testiranja LRAD uređaja provedena na specijalizovanom poligonu BIA, u dva segmenta: prvo su ispitane tehničke performanse uređaja, a zatim je izvršena provjera uticaja akustičnih talasa na životinje, konkretno na pse, poznate po visokoj osjetljivosti na zvučne frekvencije. Rezultati su pokazali da uređaji nisu proizveli efekte koji bi izazvali bilo kakve promjene u ponašanju životinja, ni tokom ni nakon testiranja.

 

Analizirani su i video zapisi nastali na protestima, koje su zabilježile ulične nadzorne kamere, mobilni telefoni i drugi uređaji. Provjeravano je postojanje mogućih znakova montaže i izmjena, no analiza nije otkrila nikakve tragove veštačkih audio signala, manipulacija niti primjene akustičnih uređaja visokog intenziteta. Zabilježeni su samo tipični zvukovi mase — vrisci, zvižduci i uzvici.

 

Istraživanjem psihološkog stanja okupljenih ljudi utvrđeno je da nije bilo znakova panike, straha niti masovne dezorijentacije. Masa se, prema izvještaju, kretala organizovano i bez naznaka haosa ili pokušaja naglog bijega, što bi se očekivalo u slučaju korištenja sredstava za razbijanje protesta.

 

Zanimljiv detalj zabilježen na snimcima je da su brojni učesnici držali telefone s upaljenim svjetlima, a potom ih sinhronizirano spuštali, što FSB tumači kao moguće korištenje uslovnih signala putem aplikacija za komunikaciju, u svrhu usklađenog ponašanja mase.

 

Također je istaknuto da su u masi bila lica u crnim duksericama s kapuljačama, koja su, prema snimcima, palila predmete ispred vozila hitne pomoći, čime se, kako se navodi, izazivao haos po unaprijed određenom scenariju.

 

Na osnovu svega, FSB u izvještaju zaključuje kako nema dokaza da su akustični uređaji korišteni i da postoje indicije da se radi o režiranoj provokaciji iza koje stoji posebno organizovana grupa, uz upotrebu mobilnih uređaja za sinhronizaciju pokreta i simulaciju efekata zvučnog topa.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.