Ministarstvo vanjskih poslova SAD naredilo je obustavu gotovo cijele postojeće strane pomoći i obustavu novih sredstava, prema internom memorandumu poslanom zvaničnicima i američkim ambasadama u inostranstvu, piše BBC.
Obavještajni dokument koji je procurio, slijedi izvršnu naredbu predsjednika Trumpa, koja je izdata u ponedjeljak, kojom se na 90 dana obustavlja strana razvojna pomoć, dok traje revizija efikasnosti i usklađenosti s njegovom vanjskom politikom.
Sjedinjene Američke Države su najveći svjetski donator međunarodne pomoći, sa potrošenih 68 milijardi dolara u 2023. godini, prema vladinim podacima. Obavijest Ministarstva vanjskih poslova čini se da utiče na sve, od razvojne pomoći do vojne pomoći.
Izuzeci se prave samo za hitnu humanitarnu pomoć u hrani i za vojnu pomoć za Izrael i Egipat. Sadržaj memoranduma potvrdio je BBC.
„Nema novih sredstava koja će biti obavezana za nove nagrade ili produžetak postojećih nagrada dok svaki predloženi novi nagradni ugovor ili produžetak ne bude pregledan i odobren“, stoji u memorandumu upućenom osoblju.
Dodaje se da će američki zvaničnici „odmah izdati naredbe o obustavi rada, u skladu sa uslovima relevantnog ugovora, dok ministar ne odluči, nakon revizije“.
Također, naredba zahtijeva široku reviziju cijele strane pomoći koja treba biti završena u roku od 85 dana kako bi se osiguralo da pomoć bude u skladu sa ciljevima vanjske politike predsjednika Trumpa.
Sekretar za vanjske poslove, Marco Rubio, najviši američki diplomata, ranije je izjavio da bi svi američki izdaci u inostranstvu trebali biti opravdani samo ako čine Ameriku „jačom“, „bezbjednijom“ ili „prosperitetnijom“.
Jedan bivši viši zvaničnik Ministarstva vanjskih poslova rekao je da obavijest znači „potencijalno ogroman“ uticaj na programe strane pomoći koje finansira SAD.
„Možete zamisliti, na primjer, kako se humanitarni programi za deminiranje širom svijeta naglo zaustavljaju. To je prilično velika stvar“, rekao je Josh Paul, koji je nadgledao odnose sa Kongresom u vezi sa transferima oružja u Ministarstvu vanjskih poslova do kraja 2023. godine.
Dave Harden, bivši direktor misije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) na Bliskom istoku, rekao je da je ovaj potez „veoma značajan“, napominjući da bi mogao odmah obustaviti humanitarne i razvojne programe koje finansira SAD širom svijeta dok traje revizija.
Rekao je da bi to moglo uticati na širok spektar ključnih razvojnih projekata, uključujući vodu, sanitaciju i skloništa.
„Zaposleni partnera za implementaciju ili nevladine organizacije mogli bi biti plaćeni, ali stvarna pomoć, mislim, mora biti obustavljena“, rekao je Harden.
„Prošao sam kroz obustave pomoći mnogo puta kada sam bio direktor misije na Zapadnoj obali i u Gazi, ali to je bilo specifično za taj račun. Ovo je globalno“, rekao je on.
„Ne samo da se obustavlja pomoć, već se izdaje 'naredba o obustavi rada' za postojeće ugovore koji su već finansirani i u toku. To je izuzetno široko“, dodao je.
Agencija AFP izvještava da bi zamrzavanje sredstava moglo potencijalno uticati i na Ukrajinu, koja je primila milijarde dolara u oružju pod prethodnikom Trumpa, Joeom Bidenom.
Rubio je u memorandumu, koji opravdava zamrzavanje, rekao da je nemoguće za novu administraciju da ocijeni da li postojeći obaveze strane pomoći „nisu duplicirane, efikasne i usklađene s vanjskom politikom predsjednika Trumpa“.
Rubio je izdao izuzeće za hitnu pomoć u hrani, prema memorandumu.
Ovo dolazi usred povećanja humanitarne pomoći u Gazu nakon početka primirja između Izraela i Hamasa, kao i nekoliko drugih humanitarnih kriza širom svijeta, uključujući Sudan.
Memorandum također navodi da su Rubio do sada odobrio izuzeća za „strano vojno finansiranje za Izrael i Egipat i administrativne troškove, uključujući plate, potrebne za upravljanje stranim vojnim finansiranjem“.