Bivšem francuskom predsjedniku Nikolasu Sarkoziju danas je u njegovom domu postavljena elektronska nanogica.
Sudija je krajem januara odredio da Sarkozi počne da služi kaznu 7. februara, rekao je izvor upoznat sa slučajem. Narukvica mu je postavljena na članak noge.
Sarkozi će moći da napusti dom samo u određeno vrijeme koje je odredio sudija.
- Procedura ide svojim tokom, nemam komentar - rekla je njegova advokatica Žaklin Lafon.
U tzv. aferi prisluškivanja, Sarkozi je osuđen na godinu dana zatvora uz elektronski nadzor zbog korupcije i trgovine uticajem. Njegova žalba je odbijena 18. decembra. Bivšem francuskom predsjedniku trenutno se na sudu u Parizu, od 6. januara do 10. aprila, sudi zbog optužbi da mu je Muamer Gadafi finansirao predsjedničku kampanju 2007. godine.
Nakon potvrde presude u aferi prisluškivanja, a prije otvaranja libijskog procesa, Sarkozi je sa suprugom i kćerkom bio na odmoru na Sejšelima, što više neće moći bez dozvole. Međutim, može pod određenim uslovima zatražiti uslovno puštanje na slobodu i uklanjanje nanogice, kako predviđa zakon za osobe starije od 70 godina, što je napunio 28. januara.
U tom slučaju, poznatom i kao "Bismut", Sarkozi je 17. maja 2023. drugi put proglašen krivim da je s advokatom Tjerijem Hercogom 2014. sklopio "koruptivni pakt" s visokim sudijom Kasacionog suda, kako bi došao do informacija i pokušao da utiče na žalbeni postupak u slučaju Betankur. Zauzvrat, ponudio mu je dobro plaćen posao u Monaku.
Slučaj Betankur odnosi se na donacije koje je desničarskoj stranci UMP dala nasljednica grupe L'Oréal, Lilijan Betankur (koja je preminula 2017. godine), u kojem je pravosuđe u međuvremenu odustalo od gonjenja.
Sarkozi je uvijek isticao da je izgubio žalbu u tom slučaju i da sudija o kojem je riječ nikada nije otišao u Monako. Međutim, prema zakonu, krivično djelo korupcije može biti i sama ponuda ili obećanje. Sva trojica optuženih dobili su istu kaznu, a Hercogu je zabranjeno bavljenje advokaturom na tri godine. Njihove žalbe su odbijene.
(Sead M.)