Kampanja predsjednika Donalda Trumpa i njegovog savjetnika Elona Muska za radikalno smanjenje američke birokratije proširila se. Bez posla ostaju hiljade radnika koji rade na svemu - od obezbjeđivanja nacionalnog nuklearnog oružja do brige o vojnim veteranima.
Otpušteno je oko 1.200 do 2.000 radnika u Sekretarijatu za energetiku (DOE), uključujući stotine zaposlenih iz kancelarije koja nadgleda nuklearne zalihe, rekli su Reutersu izvori upoznati sa tim.
Demokrate tvrde i da serija otkaza obuhvata radnike u nacionalnim laboratorijama, hidroelektranama i nuklearnim lokacijama naslijeđenim iz Hladnog rata koje predstavljaju sigurnosne rizike. Sekretarijat za energetiku ima oko 14.000 federalnih zaposlenih i 95.000 radnika po ugovoru.
Do otpuštanja radnika na probnom radu došlo je nakon što su tri osobe koje predstavljaju Odeljenje za vladinu efikasnost (DOGE) prošle nedjelje stigle u agenciju.
Iz Sekretarijata za energetiku nisu odgovorili na zahtjev Reutersa za komentar.
U kopiji pisma u koje je Reuters imao uvid, a poslato je nekim zaposlenima u Sekretarijatu za energetiku se navodi: "Sekretarijat smatra da vaše dalje zapošljavanje ne bi bilo u javnom interesu. Iz tog razloga, vi ste uklonjeni sa svog položaja u DOE i saveznoj državnoj službi rješenjem ko je na snazi od danas".
Zaposlenima je od petak u ponoć onemogućen pristup laptop računarima i telefonima, zbog čega mnogi nisu imali načina da prime obavještenja i nisu saznali da su otpušteni, rekao je jedan izvor.
Još 2.300 zaposlenih otpušteno je iz Sekretarijata za nacionalne parkove i prirodne resurse, koje upravlja sa 500 miliona hektara javnog zemljišta, uključujući više od 60 nacionalnih parkova, kao i programe zakupa nafte i gasa u zemlji i na moru, rekli su izvori Reutersu.
Nepoznati broj radnika u Sekretarijatu za poljoprivredu takođe je dobio otkaz, navode izvori.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izgubili su skoro 1.300 radnika, ili jednu trećinu svog osoblja, izvestio je AP.
Zvaničnici iz Kancelarije za upravljanje kadrovima (OPM), koja nadgleda zapošljavanje na saveznom nivou, sastali su se sa predstavnicima agencija, savetujući im da otpuste svoje zaposlene na probnom radu, kaže osoba koja je upoznata sa tim.
Amerika ima 2,3 miliona civilnih federalnih radnika, od čega je 280.000 zaposleno u poslednje dvije godine i većina njih je još na probnom radu, pokazuju vladini podaci.
Dešavanja u Birou za finansijsku zaštitu potrošača ukazuju da je na meti širi krug ljudi osim zaposlenih na probnom radu, rekli su izvori Reutersa, a neki zaposleni sa ugovorima na određeno vrijeme su otpušteni.
Trump kaže da je savezna vlada prevelika i da se previše novca gubi na rasipanje i prevaru. Savezna vlada ima oko 36 biliona dolara duga i prošle godine je imala deficit od 1,8 biliona dolara, a postoji dvostranački dogovor o potrebi za reforme.
Međutim, demokrate u Kongresu kažu da Trump zadire u ustavnu nadležnost zakonodavnog tijela nad federalnom potrošnjom, iako su njegovi kolege republikanci koji kontroliraju većinu u oba doma Kongresa u velikoj mjeri podržali te poteze.
"Vjerujem sekretaru Collinsu na riječ kada kaže da ovaj plan neće imati uticaja na pružanje njege, povlastica i usluga za veterane", rekao je u saopćenju republikanski član Kongresa Michel Bost, koji je na čelu komisije Predstavničkog doma koja nadgleda Sekretarijat za pitanja veterana, govoreći o Dougu Collinsu koji je na čelu sekretarijata.
Taj sekretarijat je dan ranije saopćio da otpušta više od 1.000 zaposlenih.
Kritičari su doveli u pitanje oštar pristup Muska, najbogatije osobe na svijetu, koji je stekao izuzetan uticaj u Trampovom okruženju.
Američki sekretar za finansija Scott Besant tvrdi da nema razloga za zabrinutost, uporedivši Muskovo odjeljenje za vladinu efikasnost sa finansijskom revizijom.
Pored otpuštanja, Trump i Musk su nekim federalnim radnicima ponudili podsticajni paket za dobrovoljni odlazak sa posla. Oko 75.000 radnika prijavilo se za taj plan, saopćila je Bijela kuća. To je oko tri odsto civilne federalne radne snage.
Radnici širom vlade koji su odlučili da ne prihvate ponude zabrinuti su da li će biti sljedeći na spisku za otkaz.
Sindikati koji predstavljaju savezne radnike podnijeli su sudske tužbe da blokiraju ponudu za dobrovoljni otkaz.
Uz te sudske izazove, Musk i DOGE su pogođeni sa nekoliko tužbi za privatnost zbog njihovog pristupa državnim kompjuterskim sistemima.
Musk je poslao članove DOGE-a u najmanje 16 vladinih agencija, gdje su dobili pristup kompjuterskim sistemima sa kadrovskim i finansijskim informacijama i poslali radnike kući. Dobijanje pristupa ovim sistemima takođe je predmet više tužbi koje su podnijete protiv DOGE-a.
Generalni inspektor Sekretararija za finansije pokrenuo je reviziju sigurnosnih kontrola platnog sistema, navodi se u pismu poslatom kao odgovor na zahtjev demokratskih poslanika. Kongresni nadzornik, Vladina kancelarija za odgovornost, takođe je prihvatila zahtjev demokrata da se preispita odluka da se DOGE-u da pristup sistemima trezora.
DOGE nije odgovorio na zahtjev Reutersa za komentar o rasprostranjenim otpuštanjima, ali je portparol OPM rekao da su otpuštanja u skladu sa novom politikom vlade.