Užas u Škotskoj: Stravične "noći silovanja" djece prekinute tek nakon sedam godina
Pedofilska skupina sedmero muškaraca i žena iz Glasgowa djelovala je nesmetano sedam godina unatoč očitim znakovima upozorenja.
Više djece, uključujući neku još u pelenama, bilo je podvrgnuto organiziranim "noćima silovanja". Počinitelji su ovisnici koji su i djeci davali alkohol i kokain. Niko od prisutnih nije pokušao pomoći djeci, redom mlađoj od 13 godina. Umjesto toga, pljeskali su, snimali i plaćali da se zlostavljanje nastavi, piše Sky News.
Jedan se dječak prisjeća zvuka tajmera koji je označavao kad jedno silovanje završava, a drugo počinje. Ovaj se užas odvijao iza vrata prljave narkomanske jazbine, stana u prizemlju u predgrađu Glasgowa prepunom insekata, koji je bio poznat kao "kuća zvijeri".
Banda je čak prisiljavala djecu osnovnoškolske dobi da jedu pseću hranu i zlostavljaju se međusobno dok su ih oni promatrali. Gurali su ih u mikrovalne pećnice i zaključavali u frižider i zamrzivač. Jedna djevojčica obješena je za odjeću na ekser u kuhinji.
Tokom suđenja 2023. godine, na kojem je sedmero zlostavljača osuđeno na višegodišnje zatvorske kazne, sudija Lord Beckett rekao je da je skandal otišao do "dubine ljudske izopačenosti".
Pedofilsku bandu činili su: Iain Owens (46), Elaine Lannery (40), Lesley Williams (43), Paul Brannan (42), Scott Forbes (51), Barry Watson (48) i John Clark (48). Osuđeni su na ukupno gotovo 100 godina zatvora.
Međutim, postavlja se pitanje kako se to uopće moglo dogoditi. Djecu su posjećivali socijalni radnici, čak su 2018. bila upisana u registar djece pod zaštitom prije nego što je policija razriješila slučaj 2020. godine. Kako je moguće da su djeca koja su redovito i organizirano silovana istovremeno bila u registru osmišljenom da se to spriječi? Policija je obradila gotovo 1.000 dokaza, zar se nije našao neko voljan progovoriti o tome?
Sky News je posjetio spomenuto predgrađe Glasgowa, ali niko nije htio govoriti. Osim jednog svjedoka koji je razgovarao s policijom tokom istrage. Govoreći prvi put javno, prisjetio se večeri kad je uočio uši na jednoj djevojčici i pokušao dogovoriti tretman.
- Jedna od djevojčica imala je neurednu kosu od ušiju i budući da je bila istih godina kao i moje dijete, pitao sam je zašto ne uredi kosu, rekao je svjedok i dodao:
- Kasnije sam shvatio da je namjerno ostavila uši u kosi kako bi pokušala držati te zvijeri podalje od sebe. Uši su je štitile od njih.
Muškarac je još rekao da je bio zabrinut zbog pothranjenosti nekih žrtava i dodao kako je 2018. godine primijetio da se situacija pogoršava:
- Djeca su se stalno zadržavala oko odraslih kako bi pokušala nabaviti hranu. Skupljala su hranu. Bilo je grozno. Sistem je zakazao.
Sky News je saznao da su zabrinutost izrazile i humanitarne organizacije. Postupci socijalnih radnika, policije i službi za zaštitu djece sada se istražuju u neovisnoj reviziji. Ove revizije su uobičajene širom Velike Britanije kad se djetetu nanese teška povreda ili ono smrtno strada. Ali koliko su revizije učinkovite ako se stalno iznova događaju tragedije?
Bivši povjerenik za djecu u Škotskoj i vodeći stručnjak za zaštitu djece Tam Baillie rekao je za Sky News da se cijeli proces revizije ponovno preispituje:
- Nema smisla provoditi revizije osim ako aktivno ne utječu na promjene u sistemu.