30.04.2025 19:35
0
Rat dvije nuklearne sile je na pomolu. I jedni i drugi imaju na stotine atomskih bombi
Napetosti između Indije i Pakistana ponovo su eskalirale nakon što je prošle sedmice u spornom području Kašmira izveden smrtonosan napad na turiste. Indija optužuje Pakistan da stoji iza tog masakra, dok Islamabad negira bilo kakvu umiješanost.

Najdublja kriza od 2019. Godine

 

Dva nuklearno naoružana susjeda značajno su pogoršala diplomatske odnose: prijeti se raskidom važnih sporazuma, a građani su međusobno protjerani. Ovo je najdublja kriza između dviju zemalja od 2019. godine, kada je u samoubilačkom bombaškom napadu poginulo 40 indijskih vojnika. Tada je Indija također optužila Pakistan, što je Islamabad odbacio.

 

Indija razmatra mogućnost “ograničenog vojnog udara”, dok Pakistan odgovara da će svaki napad dočekati vojnom silom.

 

Nuklearne doktrine Indije i Pakistana

 

Obje zemlje posjeduju nuklearno oružje, ali s različitim strategijama odvraćanja.

 

Indija ima politiku nuklearnog nenapadanja – nuklearno oružje bi koristila isključivo kao odgovor na nuklearni napad na njen teritorij ili oružane snage.

 

Pakistan koristi strategiju sveobuhvatnog odvraćanja, uključujući mogućnost prve upotrebe nuklearnog oružja čak i u konvencionalnim sukobima, ako je ugrožen teritorijalni integritet ili opstanak države.

 

Zbog prethodnih poraza u konvencionalnim ratovima protiv Indije, Pakistan se oslanja na nuklearni arsenal kao sredstvo odvraćanja većih indijskih ofanziva.

 

Koliko zapravo znaju jedno o drugome?

 

Vrlo malo. Iako su obje zemlje još u 20. stoljeću izvele prve nuklearne testove (Indija 1974., Pakistan 1988.), tačan broj bojevih glava nije poznat.

 

Procjene govore da Indija ima oko 172 nuklearne bojeve glave, dok Pakistan posjeduje 170 do čak 200, prema nekim analizama.

 

Ipak, već 34 godine obje zemlje razmjenjuju popis nuklearnih objekata, u skladu sa sporazumom o zabrani napada na takva postrojenja. Ni Indija ni Pakistan nisu potpisnici Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT).

 

Preferiraju ograničene napade, ali rizik je velik

Dosadašnje krize uglavnom su uključivale ciljane zračne udare i ograničene protunapade, s prostorom za diplomatsko smirivanje. Povremeni oružani incidenti duž granice nisu rijetkost.

 

Međutim, sada indijska vlada trpi veliki unutrašnji pritisak jer su žrtve većinom bili indijski civili.

 

 

Nakon napada 2019. indijski avioni su izveli udar na pakistanskoj teritoriji. Indija je tvrdila da su gađali kamp militanata, dok je Pakistan oborio dva indijska aviona i zarobio pilota kojeg je kasnije oslobodio.

 

Trenutno bez otvorene eskalacije

 

U trenutnoj krizi još nije došlo do direktnog sukoba. Pakistan tvrdi da je detektovao indijske borbene avione i oborio izviđačke dronove.

 

U slučaju napada, očekuje se da bi mete bili vojni ciljevi ili baze militanata uz liniju kontrole – de facto granicu u Kašmiru. No svaki civilni gubitak može izazvati lančanu reakciju i novu eskalaciju.

 

Svjetske sile pozivaju na smirenost

 

S obzirom na ratove u Gazi i Ukrajini te globalnu ekonomsku nestabilnost, međunarodna zajednica nema volje za još jedan sukob – posebno ne između dvije nuklearne sile.

 

Američki državni sekretar Marco Rubio najavio je razgovore s obje strane i pozvao druge zemlje da učine isto. Saveznici Pakistana iz Perzijskog zaljeva pozvali su na stabilnost, dok je Indija obavijestila članice G7 o razvoju događaja.

 

Kina, kao ključni regionalni akter, pozvala je na suzdržanost, a isto su učinili i Ujedinjeni narodi. Poruka svijeta je jasna – niko ne želi da se ova kriza otme kontroli.

 

 

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.