Rusija će "bolno odgovoriti" ukoliko Europska unija zaplijeni rusku imovinu na računima u Euroclearu, izjavila je glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Rusije Marija Zaharova.
"EU nema nikakvo pravno uporište za oduzimanje ruske imovine, pa bi to bila obična krađa", rekla je Zaharova.
Europska komisija predložila je da se ruska imovina zamrznuta u Evropi iskoristi za "reparacijski zajam" Ukrajini u iznosu od 140 milijardi eura (oko 122 milijarde funti). Prema ovom planu, EU bi sredstva s računa ruskih središnjih banaka, trenutno blokiranih, koristila za pokrivanje velikog dijela finansijskih potreba Kijeva u 2026. i 2027. godini. O prijedlogu će se raspravljati danas.
Međutim, stavovi članica Unije razlikuju se. Belgijski premijer Bart De Wever izjavio je da će se protiviti ovoj mjeri dok ne dobije jasna garancija o načinu korištenja blokirane ruske imovine. De Wever je podsjetio da se ni tokom Drugog svjetskog rata nije dirala zamrznuta imovina.
Njemački kancelar Friedrich Merz rekao je: "Dijelim zabrinutost belgijskog premijera, ali vjerujem da ćemo ipak napraviti korak naprijed."
Finski premijer Petteri Orpo istakao je: "Imamo rješenje koje je pravno održivo i uzima u obzir zabrinutost Belgije."
Švedski premijer Ulf Kristersson dodao je: "Neću proglasiti pobjedu dok sve ne bude dogovoreno, ali vidim vrlo široku potporu korištenju zamrznute ruske imovine."
Zaharova je istakla da je Rusija razvila "snažan imunitet" protiv zapadnih sankcija i da one nisu učinkovite. Članice EU-a jučer su usvojile 19. paket sankcija Rusiji zbog rata u Ukrajini, uključujući zabranu uvoza ruskog ukapljenog prirodnog gasa od januara 2027. godine.
"Elite u bloku od 27 članica jednostavno ne mogu prihvatiti da njihove sankcije ne djeluju", rekla je Zaharova, osudivši i američke sankcije protiv naftnih kompanija Rosneft i Lukoil. "Naša zemlja razvila je snažan imunitet na zapadna ograničenja i pouzdano će nastaviti razvijati svoj ekonomski potencijal, uključujući energetski sektor", dodala je glasnogovornica, prenosi AFP.
Sjedinjene Američke Države u srijedu su uvele sankcije protiv glavnih ruskih naftnih kompanija, dan nakon što su propali planovi za samit američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina.