01.02.2025 21:34
1
Psiholog objasnio: Evo šta znači kada neko postavi ruke u obliku trougla dok govori
Vjerovatno ste primijetili kako neki svjetski lideri ili govornici spajaju prste u obliku trougla. Ovaj gest, poznat kao „zvonik ruke“ ili „piramida“, ima fascinantan psihološki značaj. Stručnjaci poput psihologa Luisa Arimanija smatraju da ovaj diskretan, ali moćan pokret ruke odražava samopouzdanje, autoritet i kontrolu.

Razumijevanje neverbalne komunikacije od ključne je važnosti, jer govor tijela često daje više informacija nego same riječi. Među mnogim gestovima koje ljudi koriste nesvjesno, formiranje trougla rukama ističe se kao globalni simbol samopouzdanja. Hajde da se upustimo u istraživanje psihologije ovog gesta i njegovih utjecaja na komunikaciju.

Gesta trougla

Gest trougla često se tumači kao znak smirenosti i samopouzdanja. Nije slučajno da mnogi politički i poslovni lideri usvajaju ovu poziciju prilikom govora ili pregovaranja. Arimani tvrdi da ovaj gest ukazuje na to da osoba jasno razumije situaciju i projicira autoritet.

U poslovnim ili pregovaračkim situacijama, „piramida šake“ može nositi još dublje značenje. Arimani napominje da ovaj gest često signalizira donošenje odluke. Ako je praćen pozitivnim signalima, to može značiti da je osoba spremna zaključiti sporazum. S druge strane, negativni signali uz ovaj gest mogu ukazivati na nesigurnost ili odbijanje.

Gest za govor i slušanje

Iako je formiranje trougla rukama najčešće povezano sa govorenjem, ovaj gest također ima značajnu ulogu u aktivnom slušanju. Kada osoba usmjeri ruke u ovaj položaj dok sluša, to pokazuje njenu koncentraciju, pažnju i promišljenost. Ovaj neverbalni znak šalje poruku govorniku da se njegova poruka ozbiljno shvata.

Također, ovaj gest odražava smirenost i otvorenost, stvarajući okruženje u kojem se druga osoba osjeća cijenjeno. U važnim razgovorima, ovaj suptilan pokret može povećati povjerenje i međusobno poštovanje, što dovodi do produktivnijeg dijaloga.

Potencijalne zamke

Iako gest trougla nosi pozitivan utisak, prekomjerno njegovo korištenje može imati negativne posljedice. Prečesto oslanjanje na ovaj gest može djelovati zastrašujuće ili čak arogantno. Stručnjaci upozoravaju da se ovaj gest ne koristi previše, jer može stvoriti dojam superiornosti.

Osim toga, ako se ovaj gest kombinira s negativnim izrazima lica, poput ozbiljnog pogleda ili osmijeha, njegovo značenje može biti potpuno promijenjeno. Umjesto da odražava samopouzdanje, može izgledati kao znak nadmenosti ili preziranja, što može udaljiti publiku ili partnera u razgovoru.

Gest trougla je snažan element neverbalne komunikacije koji često koristi za iskazivanje samopouzdanja, autoriteta i pažnje. Bez obzira na to da li govorite ili slušate, mudro korištenje ovog gesta može poboljšati vašu prisutnost i ojačati vašu poruku. Međutim, kao i svaki drugi alat, mora se koristiti pažljivo kako bi se izbjegli negativni utisci. Razumijevanjem ovog jednostavnog pokreta možete unaprijediti svoje komunikacijske vještine i ostaviti trajan dojam na druge.

(Sead M.)

1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.