06.02.2025 09:20
0
Umjetna inteligencija prevela drevni, misteriozni tekst. Jedna se riječ stalno ponavlja
Uz pomoć umjetna inteligencije (AI) stručnjaci iz glavne istraživačke biblioteke Univerziteta u Oksfordu počeli su da čitaju papirus poznat kao PHerc. 172, jedan od tri svitka iz grada Herkulaneum koji je uništila erupcija Vezuva.

Svitak, koji je u izuzetno lošem stanju otkriven u Herkulaneumu praktično je odmotan na računaru, kada je otkriveno više kolona teksta koje su naučnici sa Oksforda sada počeli da čitaju, prenio je "The Guardian".

Jedna riječ u svitku napisana na starogrčkom, "diatropē", što znači gađenje, pojavljuje se dva puta u nekoliko kolona teksta, rekli su istraživači.

"Ovaj svitak sadrži više teksta koji se može vratiti nego što smo ikada vidjeli u skeniranom Herkulaneumskom svitku", rekao je Brent Sils, suosnivač "Vezuvijus čelendž", takmičenja koje je podstaklo napredak u digitalnom odmotavanju i čitanju svitaka uz pomoć 3D rendgenskih snimaka snimljenih u Dajmondu, britanskom nacionalnom postrojenju za istraživanje uz pomoć akceleratora sa intenzivnim zracima svjetlosti.

Svitak je jedan od stotina pronađenih u biblioteci rimske vile u Herkulaneumu, gradu na zapadnoj obali Italije koji je uništen kada je Vezuv eruptirao 79. godine naše ere.

Tokom iskopavanja u luksuznoj vili, za koju se smatralo da je u vlasništvu tasta Julija Cezara, pronađena je ogromnu kolekciju svitaka, ali materijal je bio toliko ugljenisan da je crno mastilo bilo nečitljivo, a papirusi su se raspali u prašinu kada su istraživači pokušali da ih otvore.

Svitak je Oksfordu u 19. vijeku poklonio kralj Napulja i Sicilije, Ferdinand IV, a na njemu je mastilo vidljivije na rendgenskim zracima nego ono napisano na drugim svicima, što sugeriše da je papirus ispisan gušćim mastilom.

"To je nevjerovatan trenutak u historiji jer bibliotekari, kompjuterski naučnici i naučnici klasičnog perioda sarađuju kako bi vidjeli nevidljivo. Zapanjujući koraci naprijed napravljeni pomoću slika i vještačke inteligencije omogućavaju nam da pogledamo unutar svitaka koji nisu čitani skoro 2.000 godina", rekao je šef Oksfordske Bodlejanske biblioteke Richard Oveden.

0
ZANIMLJIVO
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.