07.05.2025 20:03
0
Naučnici otkrili novu vrstu životinje koja ih je naprosto šokirala. Ima moć ‘kao harmonika’
Nova za nauku vrsta crva otkrivena je uz zapanjujući trik – može se skupiti poput harmonike do nevjerovatne jedne petine svoje normalne dužine. Nema vijesti o tome da li pri tome ispušta komične tonove, ali je još jedan podsjetnik da su crvi zaista fascinantna bića.

Ime kao poklon za godišnjicu braka

 

Crv je dobio ime Pararosa vigarae, što možda ne znači mnogo običnom čitaocu, ali je jedan od najneobičnijih poklona za godišnjicu braka ikada. Naime, crv je nazvan po Rosi Vigara, supruzi glavnog autora naučnog rada – kao poklon povodom njihove zlatne godišnjice. Jer zašto reći to cvijećem, kad možete reći crvom?

 

Predatorski lovac s otrovom

 

Osim što se skuplja kao harmonika, Pararosa vigarae je i vješt lovac. Pripada koljenu Nemertea – grupi predatorskih crva koji koriste otrov kako bi savladali svoj plijen, piše IFLS.

 

Otkriven je uz sjeverozapadnu obalu Španije, gdje živi ispod stijena u sublitoralnoj zoni, na dubini od oko 30 metara. Sa dužinom od oko 25 centimetara, radi se o prilično velikom crvu – dok ne demonstrira svoju sposobnost skupljanja.

 

Neobična anatomija i evolucijska konvergencija

 

"Crv harmonika pripada redu Heteronemertea, isto kao i Lineus longissimus, najduža životinja na Zemlji prema Ginisovoj knjizi rekorda", objasnila je dr. Aida Verdes iz Nacionalnog muzeja prirodnih nauka u Madridu za IFLScience.

 

"Kod heteronemertea, kada se tijelo skupi, mogu se pojaviti nabori ili prstenovi zbog zatezanja epidermisa, ali ti prstenovi nisu pravilno raspoređeni kao kod crva harmonike."

 

"Štaviše, kod crva harmonike, ti prstenovi ostaju vidljivi kao epidermalne suženosti čak i kada je tijelo potpuno ispruženo. Slične suženosti mogu se vidjeti kod nekoliko vrsta iz klase Hoplonemertea, što sugerira da se radi o konvergentnoj anatomskoj osobini."

 

Uvijek nove vrste, čak i tamo gdje smo već gledali

 

Istraživanje dr. Verdes fokusirano je na identifikaciju toksina koji čine ove crve tako efikasnim predatorima, kao i na evolucijske procese koji su do toga doveli. Iako istraživanja još traju, jedno je jasno – svijet crva još uvijek krije mnoga iznenađenja.

 

"Obala Galicije je regija u kojoj je do sada otkriveno najviše nemertinskih vrsta, jer je intenzivno proučavana", kaže Verdes. "A ipak, i dalje pronalazimo nove vrste sa jedinstvenim ponašanjem."

0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.