7/12/2025 6:58 PM
Jedan radnik u Federaciji “plaća” dva penzionera
Na svakog novog zaposlenog u FBiH – imamo dva penzionera. Tako bismo, ukratko, mogli opisati nove podatke o penzijskom sistemu Federacije Bosne i Hercegovine.

Kako je pojasnio ekonomski analitičar Admir Čavalić, radi se o podacima iz Informacije o stanju u penzijskom sistemu Federacije BiH sa prijedlozima unapređenja stanja te Informaciji Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje koje će biti tema parlamentaraca na sjednici koja će biti održana 23. jula.

 

Čavalić ističe da smo tako, na primjer, u 2018. godini imali 525.408 zaposlenih te 16.828 penzionera.

 

Sada imamo 41.324 penzionera i 21.647 zaposlenih više što znači da trend izgleda “2:1”.

 

“Odnosno da pojednostavim – na svakog novog zaposlenog u FBiH, imamo dva penzionera. Istina, odnos agregata je još uvijek 1:1,19 u korist radnika – zlatni standard Bismarckovog modela je 1:8.

 

Pritom, povećanje broja penzionera nije niti se uopšte smije percipirati kao problem. Problem je nedostatak dinamike na tržištu rada. Niti jedna federalna vlada se ne smije pravdati povećanjem broja penzionera jer je to rezultat objektivnih okolnosti, već preuzeti odgovornost za to što izostaje dodatnog zapošljavanja (npr. sada u 2025. godini imamo čak i trend pada broja zaposlenih, 4.397 manje u odnosu na kraj 2024. godine shodno jučerašnjim podacima Porezne uprave FBiH)”, istakao je on.

 

Racio broja zaposlenih i broja penzionera je bitan u kontekstu dugoročne održivosti penzionog sistema i mogućnosti da se isplaćuju pristojni iznosi penzija.

 

“Kao što vidimo, to nije slučaj što nas dovodi do ključnog problema iz perspektive naših penzionera – iznosi penzija su minimalni. Samo 253 KM rasta prosječne penzije od 2018. godine naovamo? Još ako računamo inflaciju, to onda nije ni 200 KM povećanja. U međuvremenu je sve poskupilo. Ono što je potrebno jeste da odredimo nešto izdašniju formulu za redovno usklađivanje penzija u odnosu na dosadašnju, što preporučuje i resorno ministarstvo. Na primjer, možemo uključiti prosječnu platu kao indikator koji ima kontinuitet rasta te u okviru Indeksa potrošačkih cijena samo posmatrati one podindekse koji su relevantni za život penzionera – hrana, zdravlje i komunalije. Bilo bi pravedno raditi usklađivanja dva puta godišnje shodno novoj formuli”, naveo je on.

 

Dugoročno, mora se reformisati PIO na način da se obezbjede dodatne finansijske poluge iz indirektnih poreza, ali i da se aktivira štednja građanstva kroz uvođenje drugog i eventualno trećeg stuba osiguranja.

 

“Ali najbitnije, koliko god mi pravili zahvate na drugoj, PIO strani, nemoguće je imati zadovoljavajuće rezultate bez da značajno podignemo stopu zaposlenosti u FBiH. Umjesto -4.397 radnika koliko imamo sada trebamo +50.000 do 100.000 novih radnika. To je jedini garant stabilnosti penzionog sistema i zadovoljstva postojećih i budućih penzionera.

 

Sve u svemu, kako se vidi iz podataka, penzioneri su sa punim pravom, uz argumente, trenutno najviše oštećena kategorija u FBiH”, zaključio je Čavalić.

 

Podsjetimo da penzioneri od ranije traže izmjene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju kao i izmjenu parametara za povećanje penzija.

 

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

VIJESTI
Source.ba-sva prava pridržana