"Srbija nema manevarskog prostora da bi pokrenula rat. Možda bi Dodik i Vučić pokrenuli nešto, ali su okruženi NATO-om i EU pa njihove želje ostaju samo pusti snovi"
O temi trenutne političke situacije u Bosni i Hercegovini govorilo se i na sinoćnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a, a visoki predstavnik Christian Schmidt je kazao da postoje prijetnje sigurnosti zbog prijetnji iz manjeg bh. entiteta RS.
Delegat u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine Džemal Smajić, u razgovoru za Source.ba je kazao da nikada nismo imali nestabilniju situaciju u zemlji od kraja rata, a posebno na probosanskom političkom polju.
"Ona je prije svega izazvana nekompetentnošću onih koji vode procese. Pozicije Dodika i Čovića nikad nisu bile slabije, i Trojka se ponaša tako kao da mi trebamo tražiti oprost od Dodika. Građani su ogorčeni na takvo ponašanje i ne mogu vjerovati da im lideri Trojke gaze dostojanstvo", kazao nam je Smajić.
Govoreći o rezoluciji o Srebrenici u UN-u, te podrški od Crne Gore, rekao je da je ta zemlja postupila u skladu sa svojom zvaničnom politikom "što je za svaku pohvalu".
"Crna Gora je članica NATO-a i teži ka članstvu u EU. U tom sistemu vrijednosti nema podrške pokoljima, genocidu i vladavini kolektivne svijesti nad individualnim pravima. Crna Gora je postupila civilizacijski. Što se tiče Dodika i njegove politike, on je odavno ušao u društvo onih koji slave zločince i zločine. Zbog toga je ova poruka iz Crne Gore važna i indikativna jer izgleda da je politika beogradskog odvraćanja Crne Gore od euroatlantskog svijeta propala", navodi Smajić.
Na pitanje o novoj Vladi Srbije sastavljenoj od proruskih političare, a uz to i desničara, ističe da Vučić ne može spremati ratnu vladu jer "Srbija nema manevarskog prostora da bi pokrenula rat".
"Sve ovo što rade i Vučić i Dodik je skretanje pažnje sa dubinskih problema u koje je zapala njihova politika. Možda bi oni i pokrenuli nešto, ali su okruženi NATO-om i EU pa onda njihove želje ostaju samo pusti snovi. Oni se ne mire sa činjenicom da ne može doći do promjene granica na Balkanu. Zaustavili su cijelu regiju na euroatlantskom putu zbog neprihvatanja dvije važne i nepromjenjive činjenice. Prva je da Kosovo nije u sastavu Srbije, nego je nezavisna i suverena država, a druga je da nema ništa od otcjepljenja bh. entiteta RS jer je Bosna i Hercegovina nezavisna i suverena država, članica UN-a i svih međunarodnih organizacija. Problem Beograda je što su na vlasti Miloševićevi i Šešeljevi učenici a ne proevropske demokrate", zaključuje Smajić.
Novinar: Ajdin Balićevac