Prvi bh. proizvod zaštićen na nivou Evropske unije
Zahvaljujući višegodišnjoj ustrajnosti Udruženja za zaštitu porijekla livanjskog sira, taj najveći livanjski brend konačno je zaštićen oznakom geografskog porijekla na nivou Evropske unije. Okončanjem tog procesa Bosna i Hercegovina je postala i prva zemlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji iz naše regije koja ima prehrambeni proizvod s takvom vrstom zaštite.
Preduslov za podnošenje zahtjeva prema Evropskoj uniji bila je registracija oznake geografskog porijekla livanjskog sira u skladu s propisima Bosne i Hercegovine, što je, uz svesrdnu pomoć Državne agencije za sigurnost hrane, ostvareno 2020. Tada je pokrenut i postupak zaštite na nivou Evropske unije, usuglašeni svi dokumenti, te odgovoreno na sva dodatna pitanja, piše Federalna.
– U 11. mjesecu ove godine i službeno smo dobili zaštitu geografskog porijekla za livanjski sir na nivou EU, što ga čini prvim proizvodom s prostora Balkana i zemalja koje nisu članice EU da imaju proizvod zaštićen na nivou EU i mislim da smo time stavili krunu na jednu tradiciju dugu 150 godina – ističe dr. med. vet. Darko Čobanov, savjetnik direktora sirane Puđa Livno.
– Definirali smo sve bitne značajke proizvodnje, od kvalitete i porijekla sirovine, tehnologije proizvodnje, svojstava proizvoda, sistema kontrole. Na taj način smo zaštitili proizvodnju livanjskog sira u originalnom obliku, te dali podršku izgradnji identiteta proizvoda – dodaje Želimir Čamber, direktor Mljekare Livno.
– Nadam se da će to potaknut i druge ljude da se bave ovim poslom. Najveća tajna livanjskog sira i ovog posla je u našim kooperantima koji imaju dugu tradiciju bavljenja stočarstvom. Da nema tih dobrih kooperanata, ne bi bilo ni nas u ovom poslu – naglasio je Tomislav Puđa, direktor i vlasnik sirane Puđa Livno.
A tajna snažnog mirisa i posebne arome punomasnog tvrdog sira je i u mlijeku koje dolazi s ovih krških područja na kojima ovce i krave, u bukvalnom smislu riječi, pasu ljekobilje. Taj biodiverzitet daje ono nešto zbog čega livanjski sir redovito osvaja medalje na prestižnim svjetskim natjecanjima.
– Posljednja nagrada stigla je iz Portugala, sa svjetskog prvenstva u sirevima, poznatog i kao oskar za sireve. Na natjecanju je bilo preko 4.700 sireva iz 47 zemalja. Naši sirevi osvojili su četiri medalje – ističe Čamber.
A posebno su ponosni što je u kategoriji tvrdih kravljih sireva tradicionalni livanjski sir četvrtu godinu zaredom osvojio srebrnu medalju. Srebrom je nagrađen i tvrdi kozji sir, dok se dimljeni livanjski sir okitio broncom.