Da li se Hamas predaje? Navodno pristali na jedan od ključnih izraelskih zahtjeva
Ovi ustupci dolaze nakon primirja između Izraela i Hezbolaha u Libanu, što je dodatno osnažilo pregovaračke pozicije arapskih posrednika.
Hamas je prihvatio dva ključna uvjeta koja je postavio Izrael za primirje u Gazi, čime je povećana nada u postizanje dogovora u narednim danima, izvijestili su arapski posrednici za Wall Street Journal. Ovo predstavlja značajan pomak u pregovorima, unatoč dosadašnjim brojnim neuspjesima.
Ovaj palestinski pokret prvi put je izrazio spremnost da prihvati privremeno prisustvo izraelskih snaga u Gazi nakon prekida borbi, što je bio jedan od ključnih izraelskih zahtjeva. Također, Hamas je predao spisak talaca, uključujući američke državljane, koji bi mogli biti oslobođeni u okviru sporazuma o primirju, što se nije dogodilo od početka sukoba prošle godine.
Pregovori, koji su intenzivirani ovih dana, temelje se na planu predloženom od strane Egipta, uz podršku Sjedinjenih Američkih Država. Plan predviđa primirje od 60 dana, tokom kojeg bi Izrael oslobodio dio palestinskih zatvorenika i omogućio veću humanitarnu pomoć Gazi. Zauzvrat, Hamas bi oslobodio do 30 talaca, uključujući američke državljane, te predao tijela pet umrlih talaca.
Napredak u pregovorima dolazi nakon posjeta egipatske delegacije Izraelu krajem novembra, kao i susreta zvaničnika Hamasa s posrednicima u Kairu. Jake Sullivan, savjetnik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, trebao bi posjetiti Izrael, Egipat i Katar kako bi potaknuo postizanje dogovora.
Hamas je ublažio svoje stavove u vezi s nekoliko spornih pitanja, uključujući prisustvo izraelskih snaga u strateškim koridorima Filadelfija i Netzarim te nadzor nad palestinskom stranom prijelaza Rafah. Ovi ustupci dolaze nakon primirja između Izraela i Hezbolaha u Libanu, što je dodatno osnažilo pregovaračke pozicije arapskih posrednika.
Unatoč napretku, pregovori i dalje nailaze na prepreke. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu insistira na zadržavanju izraelskih snaga u strateškim dijelovima Gaze, dok Hamas zahtijeva oslobađanje značajnog broja palestinskih zatvorenika. Obje strane ostaju oprezne u donošenju konačnih odluka.
Ako dogovor bude postignut, očekuje se da će oslobađanje talaca početi ubrzo nakon potpisivanja sporazuma, dok bi privremeno prisustvo izraelskih snaga u Gazi omogućilo nastavak humanitarne pomoći i stabilizaciju regije. Međutim, arapski posrednici upozoravaju da Hamas može povući svoj pristanak u posljednjem trenutku, kao što je ranije bio slučaj.
Ostaje neizvjesno hoće li ovaj dogovor dovesti do trajnog prekida borbi ili će primirje biti privremeno, ali ovi potezi označavaju značajan korak prema deeskalaciji sukoba.