Novi Tiktok izazov koji se širi regionom užasava roditelje: Djeca drže dah dok se ne onesvijeste
Održani su sastanci Tima za zaštitu od nasilja i Tima za krizne situacije, a za sve uključene učenike bit će izrađeni individualni planovi pojačanog vaspitnog rada.
Videozapis na kojem učenici osnovne škole izvode opasan TikTok izazov, u kojem jedan od dječaka zadržava dah dok ne izgubi svijest, izazvao je veliku zabrinutost u javnosti. Incident se dogodio u Osnovnoj školi "Desanka Maksimović" u Novom Pazaru, a snimak je dostavio zabrinuti roditelj koji je naišao na uznemirujući sadržaj prilikom provjere telefona svog djeteta, javljaju srbijanski mediji.
Na snimku, koji je kružio među učenicima putem mobilnih aplikacija, prikazano je kako dječak stoji uza zid dok ga ostali pridržavaju u predjelu grudi. Nakon što gubi svijest, spuštaju ga na pod i pokušavaju ga osvijestiti. Roditelj koji je proslijedio snimak tvrdi da se slični incidenti nisu dešavali prvi put u ovoj školi.
"Jedno dijete sa snimka je iz mog komšiluka. Ovo nije prvi put da se ovakve stvari dešavaju. Snimak se slobodno širio grupama, a reakcije škole nije bilo. Ovo dijete je moglo da izgubi život", istakao je zabrinuti otac, naglašavajući potrebu za hitnim djelovanjem.
Uprava škole oglasila se izjavom da su po saznanju o incidentu postupili u skladu s važećim zakonima i pravilnicima. Održani su sastanci Tima za zaštitu od nasilja i Tima za krizne situacije, a za sve uključene učenike bit će izrađeni individualni planovi pojačanog vaspitnog rada. Također su obaviještene nadležne institucije, uključujući Školsku upravu, Centar za socijalni rad i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
U narednom periodu planiraju se intenzivne preventivne aktivnosti u školi, koje će uključivati učenike, roditelje i nastavnike. Cilj je podizanje svijesti o rizicima neodgovorne upotrebe digitalne tehnologije i ohrabrivanje sigurnog ponašanja na internetu. Ministarstvo obrazovanja će, kako je najavljeno, pratiti daljnje postupanje škole.
Ovaj slučaj još jednom je ukazao na opasnosti viralnih izazova na društvenim mrežama i potrebu za većim angažmanom roditelja, škola i društva u zaštiti djece od štetnih utjecaja digitalne tehnologije.