U 2025. ćemo vidjeti dva krvava Mjeseca i dva pomračenja Sunca: Evo šta treba znati
Ove godine očekuju nas impresivni prizori koji će obradovati sve one koji uživaju u čaroliji noćnog i dnevnog neba.
Godina 2025. možda neće donijeti spektakularan događaj poput totalnog pomračenja Sunca koje je u aprilu 2024. preplavilo Sjevernu Ameriku, ali ljubitelji neba neće ostati razočarani. Dvije "Krvave Mjeseca" i dva djelomična pomračenja Sunca učinit će ovu godinu posebno zanimljivom za posmatrače širom svijeta.
Prvi 'Krvavi Mjesec' od 2022. Godine
Datum: 13.–14. mart 2025.
Sjeverna i Južna Amerika bit će svjedoci prvog totalnog pomračenja Mjeseca od novembra 2022. godine. Ovo pomračenje trajat će čak 65 minuta, dok će puni Mjesec prolaziti kroz Zemljinu unutrašnju sjenu — umbru — i poprimiti neobičnu crvenkastu boju. Tokom totaliteta, crveni sjaj Mjeseca dominirat će nebom, pružajući prizor koji se ne propušta, ukoliko nebo bude vedro. U Evropi će ovaj fenomen biti vidljiv samo tokom zalaska Mjeseca.
Izlazak Sunca u obliku polumjeseca
Datum: 29. mart 2025.
Krajem marta, dijelovi istočne Sjeverne Amerike i Evrope uživat će u djelomičnom pomračenju Sunca. U regijama poput Mainea i Quebeca, Sunce će izaći u obliku srpa, s dva "roga" koja će se uzdizati iznad horizonta. U Evropi će pomračenje biti vidljivo sredinom jutra, a dubina pomračenja varirat će zavisno od lokacije. Dublin i Edinburgh, na primjer, vidjet će kako 41% odnosno 40% Sunca nestaje iza Mjesečeve sjene.
'Krvavi Mjesec' za Aziju
Datum: 7.–8. septembar 2025.
Drugo totalno pomračenje Mjeseca u 2025. godini pružit će još jednu priliku za posmatranje "Krvavog Mjeseca". Ovaj put fenomen će biti vidljiv iz Evrope, Afrike i Azije. U Evropi će puni Mjesec biti već u totalnom pomračenju kada se pojavi na nebu 7. septembra. Sjeverna i Južna Amerika, nažalost, neće imati priliku vidjeti ovaj događaj.
'Eklipsa ravnodnevice' za južnu hemisferu
Datum: 21. septembar 2025.
Drugo djelomično pomračenje Sunca desit će se dan prije južne ravnodnevice, a najbolje će ga vidjeti stanovnici južne hemisfere. Novi Zeland će uživati u spektakularnom prizoru s čak 73% prekrivenog Sunca prilikom izlaska, dok će na istraživačkim stanicama poput McMurdo na Antarktiku biti zaklonjeno do 69% Sunčeve površine. Djelomični pogledi na ovaj fenomen bit će dostupni i na južnopacifičkim otocima poput Fidžija i Tonge.
Ove godine, uprkos nedostatku totalnog pomračenja Sunca, očekuju nas impresivni prizori koji će obradovati sve one koji uživaju u čaroliji noćnog i dnevnog neba.