Pred Komisijom za promet i komunikacije Predstavničkog doma PSBiH održano je javno saslušanje Edina Forte, ministra prometa i komunikacija BiH.
Razlog saslušanja je nedolazak Forte na sjednice ove Komisije, kao nerealizacija zaključaka ove komisije i Predstavničkog doma PSBiH u Ministarstvu na čijem je Forto čelu, o čemu je Raport već pisao.
Član Komisije i državni poslanik Šemsudin Mehmedović koji je i inicirao saslušanje Forte kako bi ga članovi ovog tijela faktički pitali 'šta radi i on kao ministar i institucija na čijem je čelu', jer na drugačiji način ne mogu doći ni do njega ni do konkretnih odgovora, između ostalog pitao je Fortu šta je uradio na uspostavi nacionalnog balansa u Ministarstvu prometa i komunikacija BiH koji je trenutno takav da ide na štetu Bošnjaka.
Mehmedović je podsjetio da je u vrijeme dok je na čelu tog ministarstva bio ministar iz reda hrvatskog naroda zaposlen veći broj Hrvata, a u vrijeme dok je na čelu Ministarstva bio kadar iz reda srpskog naroda zaposlen veći broj Srba.
Također, Mehmedović je kazao da je na rukovodećim pozicijama u Fortinom ministarstvu samo jedan Bošnjak.
"To je ponižavanje čitavog jednog naroda. U narednom periodu morate voditi o tome računa, jer je to i ustavna kategorija", kazao je Mehmedović ministru Forti.
Forto je potvrdio da je u Ministarstvu evidentan disbalans i da je zaposleno 40 posto Bošnjaka, a toliko je zaposleno i Srba, dok je zaposlenih Hrvata 18 posto
Ministar Forto nije ponudio rješenje na koji način će broj Bošnjaka u Ministarstvu na kojem je on čelu i agencijama u sklopu ministarstva biti srazmjeran njihovom ukupnom broju u državi.
Tek je kazao da su u njegovom mandatu 'zaposlena tri Bošnjaka i jedan Srbin'.
Forto kaže i da on 'nije ljubitelj novih zapošljavanja', te je ocijenio da on smatra da institucije imaju dovoljan broj zaposlenih.
Spomenuo je i da kada se raspiše konkurs u Banjoj Luci za primjerice jednu od agencija pri ministarstvu 'nema puno Bošnjaka'.
Inače, podaci koje je ranije tražio Mehmedović od institucija BiH pokazali su da u državnim institucijama Bošnjaci imaju 783 zaposlenih manje od broja koji im prema zakonu pripada. Srba je na 423 pozicija više, Hrvata također više na 478 pozicija i Ostalih je na 118 pozicija manje.