Vojin Mijatović izjednačio Sretenje i selame - Dobio je odgovor: "Mene Vaše riječi podsjećaju na vrijeme kada je selam bio zabranjen"
Potpredsjednik SDP-a i dopremijer Federacije BiH Vojin Mijatović analizirao je bh. realnost danas, istaknuvši kako su Srpska pravoslavna crkva, Islamska zajednica i Katolička crkva pobijedile u Bosni i Hercegovini.
U njegovom osvrtu Sretenje i selami su isto, na što mu je odgovorio federalni zastupnik Almedin Aliefendić poručivši mu kako je vrijeme da se uozbilji.
- Nismo mi nikakvi narodi, a od nacije smo daleko hiljadu godina, mi smo vjerske grupe koje ne žele ni državu, ni sistem. Sve stranke, partije, lideri, eksperti i ostala bulumenta su samo izvršioci. Ja ostajem vjeran ovoj jedinoj žuto-plavoj, onu sa petokrakom ste mi oteli još u djetinjstvu, niste me ni pitali, ja samo za ovu znam koja ima smisla. Ovo je realnost danas, da li će biti drugačije nekada ne znam. Do tada uživajte u vašima sretenjima i selamima ja vam to ne mogu, ne da mi ni odgoj ni pamet - naveo je između ostalog Mijatović.
Poručio je kako ne ide nigdje.
Na "svesrpskom saboru" u Beogradu koji je održan u junu prošle godine, odlučeno je da "Sretenje, 15. februar, dan državnosti Republike Srbije bude i dan državnosti bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska i da taj datum treba ujedinjeno i zajednički proslavljati", dok će RS nastaviti da obilježava 9. januar kao dan nastanka i krsnu slavu.
- Gospodine Mijatoviću, pozivam vas da se kao javni funkcioner ponašate s dužnom odgovornošću prema svim građanima, uključujući nas Bošnjake, muslimane, koji koristimo selam i praktikujemo vjerske obrede u skladu s našim ustavnim pravima. Po pitanju Sretenja, imate pravo koristiti ga ili ne, prema vlastitom slobodnom izboru. Vaše pravo, kao i prava drugih, u potpunosti poštujem, bez namjere da bilo koga uvrijedim - replicirao mu je Efendić i dodao:
- Suprotno tome, vaša izjava, kojom na omalovažavajući način povezujete izraz "sretenje" sa "selam", ukazuje na duboko nerazumijevanje historijske stvarnosti Bosne i Hercegovine. Takva retorika je neprihvatljiva, jednako kao i stavljanje u istu rečenicu agresora i žrtve, tretirajući ih kao moralno jednake. Pored toga, vaše riječi vrijeđaju naše pravo na izražavanje vjerskih osjećaja, a i mene podsjećaju na vrijeme jednopartijskog sistema, kada su određeni pozdravi, uključujući selam, te vjerski simboli i obredi, bili zabranjeni.
Upitao ga je da li njegova izjava najavljuje povratak tom vremenu.
- Ako imate ambiciju da postanete predsjednik SDP-a, najveće ljevičarske stranke u BiH, morate pokazati spremnost na uvažavanje i razumijevanje svih razlika. U vašoj partiji postoje čestiti i vrijedni članovi koji praktikuju vjeru i svojim primjerom afirmišu pravdu, ravnopravnost i suživot. Kao zamjenik premijera i ministar u Vladi Federacije BiH, od vas se očekuje, ne samo uvažavanje svih građana, nego i promicanje zajedništva i međusobnog poštovanja, a ne produbljivanje podjela i vrijeđanje vjernika.
Ustav Federacije BiH na koji ste položili zakletvu i zastava naše domovine, plavo-žuta, na koju se pozivate, garantuju nam pravo na vjerske slobode i dostojanstvo. Molim vas da to poštujete - poručio je Aliefendić, prenosi Faktor.