20.03.2025 09:35
0
Šta se krije iza emisije entitetskih obveznica koju je usvojila Vlada RS-a?
Vlada RS-a usvojila je odluku o prvoj emisiji obveznica RS-a primarno namijenjenih stanovništvu. Nominalna vrijednost emisije štednih obveznica je pet miliona maraka, a godišnja kamatna stopa 4,5 posto. Ekonomisti smatraju da Vlada na ovaj način pokušava doći do novca za pokrivanje budžetskih deficita, dok su građani podijeljenog mišljenja u vezi sa sigurnošću kupovine narodnih obveznica i ovog vida štednje.

Kamata za štedne obveznice od 4,5 posto bit će isplaćivana dva puta godišnje uz mogućnost prijevremenog razročenja i očuvanja kamate za razliku od klasičnog oblika štednje u bankama. Resorna ministrica Zora Vidović kaže da je to solidna kamata za građane i da će Vlada snositi troškove upisa obveznica u poštama.

- Sigurno da prva emisija neće biti nešto velika, ali se nadam da će biti jako dobar izvor finansiranja i jako dobro korištenje sredstava za razvoj RS-a - navodi Vidović.

Direktor Banjalučke berze kaže da je ovo primjeren i povoljan oblik štednje za sve zainteresovane građane u Bosni i Hercegovini i da ga ne treba gledati u kontekstu aktuelnih političkih previranja.

- Za dvije godine bi na uloženih 1.000 maraka građani zaradili 90 maraka. S tim da je prednost u slučaju da je novac neophodan za neke potrebe da se proda na berzi i ostvari kamata srazmjerno periodu održavanja ulaganja. To je prednost u odnosu na klasičnu štednju - kaže direktor Banjalučke berze Milan Božić.

Ovo je jedan od mehanizama kreiran da prikupi sredstva za potrebe budžeta RS-a, ocjenjuju ekonomski analitičari i dodaju da bi se trebala koristiti za razvojne i infrastrukturne projekte. Napominju da štedne obveznice nisu ispunile očekivanja u zemljama regiona.

- Što se tiče sigurnosti onoliko koliko ljudima bude privlačna kamata to će biti veća nego u bankama, svaka kamata nosi svoj rizik koliko je rizik tolika je kamata - rekao je ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

- Dobra strana za građane je što imaju mogućnost da osim oročenja novca u banci mogu da kupe obveznice i da taj prijenos bude veći od prijenosa na štednju. Nema tu nekih loših rizika, možda skepticizam postoji da se kupovinom obveznica mogu da finansiraju zaduženja entiteta što je tačno - navodi ekonomista Miloš Grujić, prenosi BHRT.

Građani su podijeljenog mišljenja kada je riječ o kupovini i prodaji narodnih obveznica. Uplata štednih obveznica počinje u roku od sedam dana od dana objave javnog poziva u dnevnim novinama i internet stranici Ministarstva finansija RS-a.

Vlada RS
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.