29.03.2025 22:16
0
Njemački mediji: Protiv predsjednika RS postoji potjernica. Ali niko ga ne hapsi. Zašto?
U Bosni i Hercegovini srpski nacionalisti pokušavaju da odvoje svoj dio zemlje od cijele države. Protiv predsjednika RS Milorada Dodika postoji potjernica. Ali niko ga ne hapsi. Zašto?, pita njemački Tagesschau.

Koliko je predsjednik RS ovih dana dobro zaštićen dok putuje svojim dijelom zemlje, pokazuje videoklip. Iako za njim postoji potjernica, Milorad Dodik posjećuje Zvornik. Dok izlazi iz auta, kroz sliku odmah projure ljudi u maskirnim uniformama sa automatima. Za Dodika se kaže da često oko sebe ima 40 do 50 takvih tjelohranitelja. Radi se o policijskim službenicima i antiterorističkim specijalistima MUP-a RS. Među njima nema vojnika, jer samo cijela država Bosna i Hercegovina ima vojsku.

 

 

Mnogo je različitih optužbi na račun Dodika, uključujući i međunarodne izvore: on se zalaže za otcjepljenje RS od Bosne i Hercegovine, raspiruje nacionalizam, negira genocid snaga bosanskih Srba nad Bošnjacima tokom rata u BiH, obožavatelj je ruskog predsjednika Vladimira Putina i redovno ga posjećuje - i sa velikom korupcijom vlada RS.

 

Dodik je stoga pod sankcijama SAD i Velike Britanije. On vodi RS kao porodični biznis. Prema podacima Transparency Internationala, najveći dio državnih ugovora ide privrednicima iz Dodikove porodice i kruga prijatelja.

 

Dodik je optužen za kršenje međunarodnih standarda. Presuda još nije pravosnažna.

 

Strah od konfrontacije

 

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) do sada je odbijala da uhapsi srpskog nacionalistu. Prema informacijama bečkog studija ARD, većina rukovodstva policije smatra da bi sukob sa Dodikovim snagama sigurnosti bio previše rizičan. Strahuje se i da bi policajci bosanski Srbi ubijeni na ulicama mogli izazvati nemire među stanovništvom. Građani su do sada bili mirni, ali čini se da rijetko ko podržava Dodika i njegove sukobe sa bosanskohercegovačkim pravosuđem. Mnogo je protivljenja predsjedniku. Ovakav utisak stvara i ulična anketa koju su uradili bh. mediji u Banjoj Luci, centralnom gradu RS.

 

„Bio sam za Dodika 15 godina, sad sam shvatio da je korumpirani varalica“, kaže jedan penzioner. Mladić dodaje: “Najbolje bi bilo da Dodik bude uhapšen i da se stane ukraj korupciji i kriminalu u našoj zemlji”. A jedna starija žena čak želi da Dodik i "njegova banda" odu na nekadašnji jugoslovenski zatvor Goli otok, "da tamo tucaju kamenje".

 

 

Što se duže ništa ne dešava, a Dodik ostane na slobodi, veća je šteta za vladavinu prava u Bosni i Hercegovini. Raspisane su potjernice za Miloradom Dodikom, kao i za premijerom RS Radovanom Viškovićem te predsjednikom parlamenta Nenadom Stevandićem. Prijeti im nekoliko godina zatvora. Političari su optuženi za napad na ustavni poredak cijele države. Nisu se odazvali pozivu Tužilaštva Bosne i Hercegovine.

 

Umiješani u neustavne zakone

Dodik, Višković i Stevandić bili su umiješani u nekoliko neustavnih zakona u RS. Shodno tome, državnim organima Bosne i Hercegovine, policiji, tužilaštvu i Državnom sudu, treba zabraniti pristup teritoriji RS.

 

Dodik je pozvao sve zaposlene Srbe u ovim objektima da prebjegnu u RS. "Mi ćemo obezbijediti da oni zadrže svoj čin. Od nas će dobiti veće plaće", obećao je Dodik. Ali poziv je do sada pao na gluhe uši. Državni organi su i dalje aktivni u RS i tamo do sada nije preduzeto ništa protiv njih. Dodikova prijetnja da će držati bilo kakav uticaj države van RS u ovom trenutku je prvenstveno prijeteći gest.

 

Krajem februara već osuđen na godinu dana zatvora

 

 

Dodiku je već bilo prvo suđenje. Krajem februara prvostepeno je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije jer je ukazom provodio nezakonite zakonske odluke RS. Shodno tome, odluke Ustavnog suda i visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu ne bi se trebale primjenjivati u RS. Ali Dodik odbija da prihvati presudu. Ove sedmice izazvao je dodatnu pažnju akcijom koja kao da želi pokazati da još uvijek može "plesati oko nosa bosanske ustavne države".

 

Prema pisanju bosanskih medija, Dodik se, uprkos nalogu za hapšenje, tajno ukrcao u avion, Cesnu koji pripada Vladi RS, i odleteo prvo u srbijansku prestonicu Beograd, a zatim u Izrael na konferenciju protiv antisemitizma. Državno tužilaštvo BiH raspisalo je međunarodnu potjernicu i oslanja se na policijski organ Interpol.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.