Na većini pijaca zbog neradne nedjelje u Federaciji BiH prodavači zadovoljno trljaju ruke. Na mostarskoj tržnici, najvećoj pijaci u gradu, jučer je bilo prilično živo, a u narednim danima očekuju se prave gužve uoči katoličkog Uskrsa i pravoslavnog Vaskrsa, koji se obilježavaju naredne nedjelje, 20. aprila.
Gotovo tradicionalno, dolaskom tih blagdana rastu i cijene voća i povrća, koje je za brojne građane postalo luskuz. Trenutno vlada prava pomama za domaćim jajima, a “školjka“ ili “tabla“ se prodaje po cijeni od 12 do, čak, 17 maraka.
– Bijela jaja imaju cijenu od 17 maraka, jednostavno, vlada velika potražnja za njima zbog farbanja, jer se boja za njih lakše primi – objašnjava za “Avaz“ prodavačica na pijaci Sanja Zubac.
Ona i njena porodica na selu uzgajaju domaće kokoši, ali i proizvode voće i povrće. Kaže da je prodajom izuzetno zadovoljna.
– Imamo svoje stalne mušterije, a mi smo prošle godine imali dva stola za prodaju, sada tri. Proširili smo se i to vam sve govori – priča nam Zubac. I, dok neki kupci negoduju zbog cijena, drugi govore da se nabavka jaja, mesa i povrća pred Uskrs mora obaviti, kao i da nije sve toliko skupo u poređenju s cijenama prehrambenih proizvoda u trgovinama.
– Ma, gledajte, o cijenama bi se dalo pričati. Sve je nenormalno skupo, ali voće i povrće se, ipak, “drži“ negdje na istim cijenama kao prošle godine. Redovno vikendom dolazim na tržnicu, dobra je ponuda, znam gdje je i šta je domaće i nije mi žao ni platiti. Zadovoljan sam. Više, zapravo, kupujem povrće – kaže Željko Mikulić.
Janja Čondić, koja 28 godina prodaje na tržnici, priča da je promet posljednjih dana mnogo bolji te da je velika potražnja za namirnicama koje će se naći na blagdanskom stolu.
– Kada su mušterije zadovoljne, i ja sam. Naravno, može se fino i zaraditi. Ima kupaca koji negoduju, skupo im je, a ima i onih koji znaju i cijene šta znači proizvesti, koje su to muke, a još teže prodati, s obzirom na uvoz – govori ona te potvrđuje da su posljednjih dana cijene otišle ka “gore“.
Tako je poskupio kupus raštika, koji je među najtraženijim povrćem. Cijena raštike po kilogramu sada je sedam KM, dok je prije mjesec bila četiri KM. Traže se i „kuke“, odnosno, divlje šparoge, a cijena im je po vezici od 200 grama 3,5 KM.
Celer i peršun su 10 KM, a bijeli luk 12 KM. Kilogram brokule košta od 3,5 do četiri KM, tikvice su od pet do šest KM, zelena salata šest KM, a paprika od šest do sedam KM.
Mladi kupus se prodaje po cijeni između 3,5 i četiri KM, a mladi krompir košta tri KM. Blitva je četiri KM, a špinat pet KM. Ni grah nije jeftin, pa se tako kilogram kreće po cijeni od sedam do 10 KM, u zavisnosti od vrste.
Kada je riječ o voću, i dalje je aktuelna zimska ponuda. Domaćih jagoda još nema na pijacama, a očekuju se za koji dan, kada se pretpostavlja da će im cijena po kilogramu biti viša od 12 KM. Najjeftinije voće su jabuke po cijeni od 2,5 KM po kilogramu, dok su kruške četiri KM. Kilogram narandži košta pet KM, a domaćeg limuna čak sedam KM.