Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, nakon sjednice Vijeća ministara iznio je prijedlog novog načina otplate duga u slučaju „Viaduct“, prenosi N1.
Na početku obraćanja istakao je dokument od oktobra prošle godine, dostupan na stranici Parlamenta BiH, pod naslovom „Izvještaj o provedenoj reviziji učinka na temu: Višegodišnja kapitalna ulaganja“. Riječ je o izvještaju Ureda za reviziju institucija BiH.
- O tome smo u zadnje vrijeme najviše pričali zbog ove zgrade Uprave za indirektno oporezivanje i na ovoj poziciji višegodišnjih kapitalnih ulaganja po ovom revizorskom izvještaju stoje stotine miliona KM od kojih su značajan dio budžetska sredstva. Dakle, moguće je platiti dug ili dio duga odlukom koje Vijeće ministara u Prijedlogu o zakonu o budžetu ove godine može predložiti Predsjedništvu i Parlamentu BiH tako da se izvor za plaćanje ovog duga može naći kod ove zgrade UIO, ali i drugih kapitalnih investicija koje stoje i iz godine u godinu prenose, ne realizuju novac i u ovoj reviziji je navedeno da ono što bi trebalo trajati tri u prosjeku traje sedam i više godina. To je jedan neefikasan sistem koji isto tako može biti i izvor rješenja ove trenutne situacije - naveo je Konaković.
Zatim je naglasio da je vrlo važno da javnost shvati da BiH na kraju plaća ovaj dug.
- Ima jedna opasnost izvršenja te tzv. ovrhe (pljenidbe) koja je već formalno počela. Dakle, zgrada Centralne banke u Mostaru već je predmet pljenidbe, a najavljeno je da će isto biti sa zgradama u Sarajevu, Banjaluci i čini mi se još nekim objektima. Teoretski, može se desiti da ono što se zapljeni i ono što se na dražbama proda da bi se zgrada od 10-ak miliona mogla prodati za dva miliona pa bi u konačnici šteta u naplati ovog Viaducta mogla iznositi stotine miliona više od ovih stotinu miliona KM. Zato akteri moraju biti vrlo obazrivi, nose i ljudsku i političku i krivičnu odgovornost. Na kraju že se država naplatiti od bh. entiteta RS zato što postoji precizan ugovor i regresnom tužbom će sigurno sredstva biti vraćena u državni budžet - stava je Konaković.
Poručio je da u konačnici najveću štetu plaća Vlada RS i građani ovog bh. entiteta.
- Ovo je jedna vrlo kompleksna stvar i ono što je još važno tu su još GIKIL koji je trenutno u procesu međunarodne arbitraže, imamo Ugljevik, Gacko… Dakle, govorimo o milijardama koje bi mogla doći na naplatu i u međunarodno-pravnom sistemu izvršilac i onaj koji plaća je država BiH. Prepoznaju se entiteti i to je poruka ovim secesionistima koji se ne slažu da postoji država i njene institucije. Neka sada vide šta je država BiH. Nažalost, ona mora platiti njihov nemar, ali će se na kraju naplatiti od entitetskih i kantonalnih nivoa vlasti koji su nas u ovu situaciju doveli - poručio je Konaković.
Na kraju je istakao da je ova situacija još jedna poruka HDZ-u BiH.
- Oni bi trebali otkočiti proces imenovanja da li Nebojše Vukanovića ili nekog drugog na poziciju ministra sigurnosti BiH koji bi možda u ovom i nekim drugim predmetima bio glas razuma jer zapravo spašava ljude u RS-u od daljeg duga. Upravo sam Srđana Amidžića i Stašu Košarca (SNSD-ovi ministri op.a.) označio kao krivce za dug koji se na dnevnom nivou gomila na račun BiH, ali i na račun RS-a. Njihova nezainteresovanost, ali i cijelog političkog sistema koji nije dao saglasnost, tačnije, Milorad Dodik nije dao da se to pitanje riješi zato sada nije 100 nego više od 100 i sutra je još 9.000 eura više i prekosutra isto toliko duga. I toliko su oni koštali ljude u bh. entitetu RS - zaključio je, između ostalog, Konaković misleći pritom na zatezne kamate od 18.000 KM koji se svakodnevno gomilaju i tako se povećava dug u slučaju “Viaduct”.
Podsjetimo, slovenačka kompanija „Viaduct i drugi“ pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskida ugovora o koncesiji od strane Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.
Neizmireni dug prema Viaductu svaki dan raste za 18.000 KM i već premašuje 110 miliona KM. Problem je nastao jer Vlada RS nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana. Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom presuda u korist Viaducta.
Prema sporazumu iz 2017. godine, koji je potpisala Željka Cvijanović, tadašnja premijerka RS-a, Vlada RS obavezala se na isplatu svih novčanih kazni. Neizmireni dug već stvara ozbiljne probleme BHANSA-i, koja neće moći dobivati sredstva od Eurocontrola.