U organizaciji Goraždanskog muftijstva i Medžlisa Islamske zajednice Žepa, danas je proučena tradicionalna Šehidska dova, koja se uči svake godine u julu u znak sjećanja na nevino ubijene Žepljake u genocidu koji je počinjen nad bošnjačkim stanovništvom tokom jula 1995. godine.
Žepa je, zajedno sa Srebrenicom, bila tzv. zaštićena zona Ujedinjenih nacija.
Današnji program počeo je intoniranjem himne Bosne i Hercegovine, obraćanjem zvanica i gostiju, nakon čega su predstavnici brojnih udruženja iz Žepe, Srebrenice i Sarajeva položili cvijeće ispred spomen-obilježja u samom centru Žepe.
Direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH hfz. dr. Mensur-ef. Makić, koji je događaju prisustvao u svojstvu izaslanika reisul-uleme Islamske zajednice u BiH Huseina Kavazovića.
– Ovdje, u herojskoj Žepi, prisjećamo se naših šehida, naših najboljih sinova i kćeri, koji su se borili ovdje i svoje živote dali da bismo mi danas uživali u životu u Bosni i Hercegovini. Mi se u ovakvim situacijama prisjećamo svih heroja i gazija Žepe, svih onih koji su branili sebe, svoje porodice, svoj dom, a na taj način su branili i našu domovinu BiH. Svima njima jedno veliko hvala - kazao je direktor Malkić, javlja MINA.
On se ovom prilikom posebno osvrnuo i na hrabrog ratnog komandanta u Žepi, rahmetli Avdu Palića, te Mehmed-ef. Hajrića, žepskog imama, kojeg su agresori, također, ubili.
Danas je na svečanosti prisustvovao i muftija goraždanski Remzija-ef. Pitić, koji je, kao i svake godine, jedan od domaćina samog programa.
Muftija Pitić je podsjetio da su tri mjesta – Srebrenica, Žepa i Goražde – trajne opomene i putokazi za budućnost.
Srebrenica je, kako je istakao, "naša najteža rana", dok je Žepa mjesto posebne žrtve, jer su Avdo Palić, Mehmed Hajrić i Amer Imamović svjesno dali svoje živote kako bi spasili narod, postavši šehidi na najuzvišeniji način.
Prisutnima se obratio i zastupnik u Parlamentu Bosne i Hercegovine Džemal Smajić.
– Sve te herojske priče iz Žepe su na nas koji smo branili svoje mjesto ostavile ogroman utisak. Herojstvo iz Žepe, kada je jedna mala skupina stala ispred četvrte najjače vojske u Evropi u to vrijeme. Žepljaci nisu dozvoli da agresori uđu u Žepu – rekao je Smajić tokom obraćanja.
Žepski kraj preživio je istinsku golgotu tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
U proljeće 1993. godine Žepa je proglašena tzv. zaštićenom zonom UN-a, zajedno sa Srebrenicom, ali to nije spriječilo agresore da u julu 1995. godine počine stravične zločine i genocid, kako u Srebrenici tako i u Žepi.
Jedan od najpoznatijih ljudi ovoga kraja, koji je učestvovao u odbrani herojske Žepe, bio je i komandant rahmetli Avdo Palić, kojeg su snage VRS-a na prevaru uhapsile i zatočile, a potom, pred jesen 1995. godine, i ubile.
Njegovi posmrtni ostaci su pronađeni u masovnoj grobnici nekoliko godina kasnije. Priča komandanta Avde Palića simbol je otpora bošnjačkog naroda i simbol neizmjerne hrabrosti i neposustajanja pred nadmoćnijim i brojnijim agresorom.