23.05.2025 10:59
0
Konzorcij Logistika BiH traži sastanak sa Nikšićem: Mi smo krvotok privrede Federacije BiH, ali odgovornost moramo dijeliti
Predstavnik Konzorcijuma Logistika BiH Velibor Peulić uputio je federalnom premijeru Nerminu Nikšiću zahtjev za hitan dijalog i pokretanje reformskih mjera u sektoru drumskog transporta i logistike.

"Konzorcijum Logistika Bosne i Hercegovine, kao najorganizovanija interesna zajednica prevoznika u državi, koja okuplja dominantne operatere iz svih krajeva BiH – uključujući i veliki broj iz Federacije BiH – izražava zabrinutost zbog izostanka bilo kakvog odgovora na više upućenih dopisa u proteklom mjesecu.

Nažalost, i dalje svjedočimo svakodnevnim apsurdima na terenu. Prevoznici koji posjeduju državnu licencu izdatu od strane Bosne i Hercegovine, bivaju kažnjavani od strane federalnih i kantonalnih inspektora zbog navodnog nedostatka kantonalne licence, čak i prilikom prevoza između Ljubuškog i Tuzle. Dodatno, inspekcije izdaju prekršajne naloge za nevođenje evidencije o radu vozača po kantonalnim propisima, ignorišući postojanje državnog zakona o radu mobilnih radnika koji jasno definiše ovu oblast.

Ovakva nesaglasnost i fragmentacija propisa uzrokuju:

• nepotrebne troškove,
• pravnu nesigurnost,
• usporavanje protoka robe i usluga.

Stanje je neodrživo, a do 1. juna iscrpićemo sve zakonom predviđene mogućnosti institucionalnog dijaloga.
Ukoliko se ništa ne promijeni, 16. juna javno ćemo objaviti spisak institucija i pojedinaca koji su ignorisali pozive na razgovor i odbili podržati sektor koji čini preko 90% robnog toka i distribucije unutar Federacije BiH, koji je investirao više od 3 milijarde eura u BiH i zapošljava više od 47.000 ljudi"m, navodi se u zahtjevu.

Dalje su naveli inicijativu za fiskalne i poreske reforme i to 8 konkretnih prijedloga kao osnovu za uspostavljanje radne grupe:

1. Povećanje dnevnica za vozače
2. Izmjena Zakona o porezu na dobit
3. Mogućnost prenosa poreskih olakšica
4. Uvođenje podsticaja za ekološka vozila
5. Reforma sistema fiskalizacije
6. Priznavanje transporta kao izvozne usluge
7. Pisana poreska komunikacija
8. Povrat trošarina na dizel gorivo

"Mi nismo samo jedan od sektora – mi smo krvotok privrede Federacije BiH. Zaslužujemo radni sastanak kako biste se lično upoznali s izazovima i preprekama koje se nalaze upravo u djelokrugu Vaše nadležnosti. Porazno je da nižerangirane institucije i inspektorati ignorišu državni nivo vlasti, a rad carinskih terminala nerijetko zavisi od "dobre volje" federalnih i kantonalnih inspekcija pod Vašom jurisdikcijom. Takvo stanje unosi nesigurnost i štetu svim privrednicima. Napominjemo da čak 90% naših prihoda dolazi iz inostranstva – mi stvaramo logističku uslugu kao novu izvoznu vrijednost. Molimo Vas da se hitno odredi termin sastanka, kako bismo pokrenuli zajednički rad na rješavanju problema koji određuju: hoće li Bosna i Hercegovina stvoriti novih 15.000 radnih mjesta ili će uslijediti dalje iseljavanje kapaciteta i radnika.

Razumijemo da ste bili službeno odsutni, da imate niz drugih obaveza, ali Vas iskreno molimo da zajedno preuzmemo odgovornost. Naša preduzeća žele ostati i investirati u Bosni i Hercegovini, a ne iseliti – jer mi
vjerujemo u ovu zemlju", navodi Peulić.

Sektor međunarodnog drumskog transporta je stub privredne stabilnosti. Bez hitne reakcije, Federacija BiH rizikuje gubitak tržišta, gašenje firmi i odlazak radne snage.

Predlažemo:
• hitan sastanak sa premijerom i relevantnim ministrima,
• formiranje radne grupe za reforme fiskalnog i zakonodavnog okvira.

 
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.