02.07.2025 12:44
1
Karan: Ko je protiv pomoćnog sastava policije RS-a, taj je i protiv aktivnih pripadnika MUP-a
Narodna skupština RS-a počela je danas raspravu o Prijedlogu zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, po hitnom postupku, a kojim se predviđa uvođenje rezervnog ili pomoćnog sastava policije RS-a.

U ranijem periodu ovo zakonsko rješenje izazvalo je brojne reakcije, kako domaćih, tako i međunarodnih institucija u Bosni i Hercegovini.

Ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan tvrdi da je ključni razlog njegovog donošenja - potreba za dodatnim brojem pripadnika MUP-a u podizanju sigurnosti na viši nivo u humanitarnim krizama, a posebno kada je riječ o elementarnim nepogodama.

Naveo je da MUP-u RS-a trenutno nedostaje više od hiljadu policajaca i da se konstantno suočavaju sa nedostatkom kadra.

Naveo je podatak da u ovom trenutku njihovi pripadnici imaju više od dva miliona sati prekovremenog rada.

Karan je danas u uvodnoj riječi u NSRS-u istakao da aktivni broj policajaca u vanrednim okolnostima nije dovoljan i da je potrebno obezbijediti kadar koji raspolaže određenim vještinama.

- U javnost su iznesene izjave politikantskog i populističkog karaktera o skrivenim namjerama MUP-a. Prijedlogom zakona je definisano da će pomoćni sastav policije biti angažovan po potrebi i samo kada treba da se nadonadi veliki broj pripadnika. Svako ko vidi skrivenu namjeru - da li je protiv spašavanja života, zaštite imovine...

Neodgovorne  izjave u javnosti jasno ukazuju da takvi nisu pročitali zakon, jer je pomoćni sastav policije u pravom smislu riječi pomak, a ako su protiv pomoćnog, onda su i protiv aktivnog sastava policije. Kritičari namjerno potenciraju pojam rezevni sastav policije pa čak i teritorijalna odbrana da bi dali negativan kontekst. To je zlonamjerno – kazao je Karan u skupštini RS-a.

U prijedlogu zakonu se navodi da ministarstvo može uspostaviti pomoćni sastav policije u slučajevima kada treba da se nadoknadi veliki broj policijskih službenika za obavljanje određenih policijskih poslova.

- Izbor pripadnika pomoćnog sastava policije obavlja se putem javnog konkursa, a uslove za postupak prijavljivanja, selekciju i izbor kandidata koji učestvuju u javnom konkursu za pripadnika pomoćnog sastava policije propisuje Vlada podzakonskim aktom – navodi se u zakonu.

Istaknuto je da o angažovanju pomoćnog sastava policije odlučuje ministar, na prijedlog direktora policije.

- Prava i obaveze pripadnika pomoćnog sastava policije, način angažovanja, organizacija i rad pomoćnog sastava, obuka, način držanja i nošenja oružja i pripadajuće opreme, kao i izgled, oblik i sadržaj službene legitimacije propisuje Vlada podzakonskim aktom – navedeno je.

Definisana je i upotreba sistema i opreme, pa se navodi: 

"Radi izvršenja poslova i zadataka, Ministarstvo može upotrijebiti opremu za ometanje signala za komunikaciju i sisteme za prepoznavanje objekata."

Slično zakonsko rješenje je već jednom išlo u proceduru, ali je u junu 2019. godine, pred samo skupštinsko zasjedanje, MUP RS-a donio odluku da iz Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS-a, povuče član koji se tada odnosio na formiranje rezervnog sastava policije.

1
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.