Zbog nepovoljnih klimatskih uslova proizvodnja stočne hrane na području Unsko sanskog kantona dovedena je u pitanje, a ovakva situacija će se negativno odraziti na proizvodnju mlijeka i stoke, što su primarne grane poljoprivrede u ovome kantonu.
Prema riječima Ermina Veladžića, predsjednika Udruženja proizvođača mesa i mlijeka USK, to se prije svega odnosi na kukuruz koji je osnovna poljoprivredna kultura na ovim prostorima.
“Ovo je već stanje elementarne nepogode jer su površine pod kukuruzom ugrožene na samom početku zbog velikih padavina, pa je sjetva kasnila. Zatim su nastupile velike vrućine i sušni period, u junu nije nikad zabilježena takva suša. Prvi otkosi travno djetelinskih smjesa su prepolovljeni, kukuruza u zrnu neće biti, a prinosi silažnog kukuruza biće loši jer je on već u fazi sušenja”, istakao je Veladžić.
Prema njegovim riječima sve to dovodi u pitanje proizvodnju hrane i opstanak stočnog fonda, zbog čega je upućen apel kantonalnoj i federalnoj vladi da interventno djeluju.
“To se prije svega odnosi na otkup stočne hrane, dok je ima još na tržištu i dok su cijene takve kakve jesu. Ukoliko se to ne dogodi, može se očekivati rast cijena hrane što će najviše osjetiti obični građani, a farmeri će biti prisiljeni na redukciju stočnog fonda” smatra Veladžić.
Inače, treba istaći kako je prošla godina bila uspješna za proizvođače mlijeka na području Unsko sanskog kantona i došlo je do povećanja ukupne proizvodnje za oko 15 posto u odnosu na raniji period, a zaustavljen je negativni trend zatvaranja poljoprivrednih gazdinstava.
“Imamo tendenciju ukrupnjavanja mljekarske i stočne proizvodnje, jer dok sitniji fameri odustaju i prodaju grla, oni krupniji investiraju i nabavljaju nova, a tome je značajno doprinijela i aktuelna politika podsticaja”, kaže on za Nezavisne.
Ipak, dodaje kako bi zbog trenutnih okolnosti ostvareni napredak mogao biti ugrožen zbog aktuelnih prilika.