12.04.2025 18:20
0
EU bi mogla lansirati alternativu Visi, Mastercardu i PayPalu
Evropa se mora osloboditi zavisnosti od američkih i kineskih platformi poput Visa, Mastercard, PayPal i Alipay i pokrenuti revoluciju u platnom prometu, izjavila je predsjednica Evropske centralne banke Christine Lagard, navodi Business Today.

Lagard je rekla da Evropa treba da razvije sopstvenu alternativu kako bi osigurala finansijski suverenitet. Prema njenom mišljenju, potpuno jedinstveno tržište kapitala moglo bi utrti put dubljoj fiskalnoj integraciji, potencijalno generišući do 3 biliona eura dodate vrijednosti godišnje.

 

Ona je naglasila zavisnost Evrope od strane digitalne platne infrastrukture.

Visa, MasterCard, PayPal i Alipay su pod kontrolom američkih ili kineskih kompanija. Trebalo bi da se pobrinemo da postoji evropska ponuda”, rekla je ona.

Njene primjedbe dolaze u kontekstu šire inicijative EU da stvori jedinstveno tržište kapitala širom država članica – potez usmjeren na podsticanje investicija i poboljšanje pristupa finansiranju za kompanije, dok pomaže građanima da efikasnije štede.

Međutim, izgradnja evropske alternative Visi i Mastercardu suočava se sa ozbiljnim izazovima, uključujući:

 

  • Niske međubankarske naknade u Evropi otežavaju postizanje profitabilnosti;
  • Značajna početna investicija je potrebna za stvaranje infrastrukture sposobne da konkuriše globalnim igračima;
  • Prepreke u prihvatanju, kao što je promjena ponašanja potrošača i trgovaca, i ubjeđivanje banaka da podrže novi sistem;
  • Tehnička složenost, posebno u pogledu bezbjednosti, prevencije prevara i prekogranične kompatibilnosti;
  • Upravljanje i koordinacija, jer države članice i institucije moraju da se usaglase oko implementacije i nadzora.

 

0
EKONOMIJA
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.