Naučnici su na ovom problemu radili 10 godina. Uz AI alat riješili su ga u samo dva dana
Profesor Penadés bio je zapanjen brzinom kojom je AI sistem došao do istog zaključka kao i njegov desetogodišnji istraživački rad. 'Bio sam u šopingu s nekim i zamolio da me ostavi na miru sat vremena jer sam morao procesuirati ovo', rekao je za BBC.
Zbog nevjerojatnog podudaranja, posumnjao je da je sistem možda imao pristup njegovim neobjavljenim podacima. 'Poslao sam e-mail Googleu i pitao: 'Imate li pristup mom računaru?' Google je potvrdio da to nije slučaj.
Cijelo desetljeće istraživanja obuhvaćalo je i godine potrebne za dokazivanje teze, no profesor ističe da bi, da su imali pravu hipotezu od početka, mogli uštedjeti godine rada. Osim što je AI alat replicirao njihovu glavnu hipotezu, ponudio je još četiri dodatne teze. 'Sve su imale smisla', kaže Penadés, dodajući kako sada rade na jednoj ideji koju prije nisu ni razmatrali.
Kako se stvaraju superbakterije?
Naučnici su istraživali kako nastaju superbakterije – opasni mikroorganizmi otporni na antibiotike. Njihova hipoteza sugerira da superbakterije mogu formirati rep od različitih virusa što im omogućuje širenje između vrsta.
Penadés je to usporedio s 'ključevima' koji superbakterijama omogućuju prelazak s jednog domaćina na drugog. Hipoteza je bila jedinstvena za njegov tim i nigdje nije objavljena. Samo dva dana kasnije, Googleov novi AI alat vratio je nekoliko hipoteza - i njegova prva misao, glavni odgovor koji je dao sugerirao je da bi superbakterije mogle formirati 'repove' onako kako je to Penadésovo istraživanje opisalo.
Iako su neki zabrinuti da će AI ugroziti naučna radna mjesta, profesor Penadés smatra da je riječ o iznimno moćnom alatu koji će ubrzati naučne napretke. 'Osjećam da će ovo promijeniti nauku, definitivno', kaže. 'Kao da imate priliku igrati u finalu Lige prvaka – osjećam da konačno igram tu veliku utakmicu.'