Trump krenuo u nezapamćeni obračun sa FBI-om. Dostavljena lista za “odstrel”, hiljadama agenata prijete otkazi
Sastavljanje popisa osoba je obeshrabrivanje prijavljivanja bilo kakvih budućih malverzacija Trumpa i njegovih agenata, navodi se u tužbi.
Zvaničnici američkog saveznog istražnog ureda, čuvenog FBI, udovoljili su zahtjevima da Ministarstvu pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država dostave popis hiljada zaposlenika koji su radili na istragama u vezi s pobunom na američkom Kapitolu 6. januara 2021., prenosi CNN.
Zahtjev je izazvao zaprepaštenje među zaposlenicima FBI-a koji se boje da je njegova svrha sakupiti listu osoblja koje bi administracija povratnika na mjesto predsjednika SAD Donalda Trumpa mogla otpustiti.
Imao rok do utorka
Vršitelj dužnosti zamjenika državnog tužitelja Emil Bove, u memorandumu od petka s naslovom "Raskidi", dao je predstavnicima FBI rok do utorka u podne da predaju imena hiljade agenata i analitičara.
Bove je prethodno naredio otpuštanje osam visokih članova FBI, uključujući one koji su nadgledali cyber istrage, nacionalnu sigurnost i kriminalističke istrage.
Prijavljeno je više od 5.000 imena, rekli su izvori. Postoji više od 13.000 agenata i 38.000 ukupno zaposlenika FBI.
U međuvremenu, službenici koje je poslao Elon Musk viđeni su u sjedištu FBI-a. Milijarder predvodi akcije novoformiranog Odjela za efikasnost američke vlade (DOGE) predsjednika Trumpa.
Međutim, nekoliko zaposlenika FBI-a tužilo je u utorak Ministarstvo pravosuđa, optužujući ga za kršenje Ustava i zakona o privatnosti, zahtjevima da agenti ispune anketu navodno osmišljenu kako bi se "očistilo" osoblje ureda.
Agenti žele da savezni sudija blokira Trumpovu administraciju u objavljivanju anketa ili bilo kojih informacija uključenih u njihove odgovore.
Ključna pitanja
“Sam čin sastavljanja popisa osoba koje su radile na stvarima koje su uznemirile Donalda Trumpa je po prirodi osvetnički, s namjerom zastrašivanja agenata FBI-a i drugog osoblja, te obeshrabrivanja od prijavljivanja bilo kakvih budućih malverzacija Trumpa i njegovih agenata”, navodi se u tužbi.
Agenti su ispuniti uključena pitanja o svojim položajima u birou i specifičnim ulogama u istragama od 6. januara 2021., uključujući jesu li izvršili hapšenja, učestvovali u istragama velike porote ili svjedočili na suđenjima .
Tužbu je pokrenulo nekoliko anonimnih zaposlenika FBI-a kao grupnu.
Podsjetimo, 6. januara 2021. godine pristalice tada[njeg američkog predsjednika, republikanca Donalda Trumpa okupile su se u Washingtonu, kako bi protestovale protiv rezultata predsjedničkih izbora 2020. godine i podržale Trumpov zahtjev da potpredsjednik Mike Pence i Kongres odbiju pobjedu novoizabranog predsjednika, demokrate Joea Bidena.
Demonstracije su kulminirale neredima, u kojima su Trumpove pristaše napale Capitol, odnosno sjedište američke vlasti.