Globalizacija trgovine drogom dodatno otežava istrage, a Bruxelles hitno treba postići konkretne rezultate kako bi vratio sigurnost na ulice, upozorava za Politico Ine Van Wymersch, belgijska povjerenica za borbu protiv droge, nakon niza pucnjava u glavnom gradu.
Protekle sedmice Bruxelles je potresla serija pucnjava povezanih s obračunima narkobandi. Vlasti ove teške incidente povezuju s borbom za teritoriju među dilerima droge.
Globalizacija trgovine drogom dodatno otežava istrage, a Bruxelles hitno treba postići konkretne rezultate kako bi vratio sigurnost na ulice, upozorava za Politico Ine Van Wymersch, belgijska povjerenica za borbu protiv droge, nakon niza pucnjava u glavnom gradu.
Istraga je u toku, ali vlasti tvrde da je nasilje povezano s obračunima između konkurentskih bandi, koje se bore za teritorij i kontrolu trgovine drogom.
"Ovo nije obični ulični kriminal. Ovo su klasični obračuni bandi", rekla je Van Wymersch jučer za Politico. Prema njezinim riječima, nasilje bandi na belgijskim ulicama intenziviralo se nakon pandemije covida-19, kad su se dilerske mreže prebacile na kokain kao glavni proizvod.
"S kokainom dolazi puno više novca, što im omogućava zapošljavanje više ljudi i nabavu težeg oružja", objasnila je i dodala: "Jedna prodajna točka može donijeti i do 50.000 eura dnevno, zbog čega su spremni boriti se za teritoriju."
"Regrutiraju ranjive za najprljavije poslove"
Van Wymersch je imenovana prvom belgijskom povjerenicom za drogu u februaru 2023., nakon što je 11-godišnja djevojčica poginula u pucnjavi povezanoj s drogom u Antwerpenu.
"Naš zadatak je pojačati borbu protiv organiziranog kriminala i dobiti jasnu sliku o tome što se događa izvan policijskih evidencija", rekla je i dodala da je lokacija njezina ureda tajna iz sigurnosnih razloga.
Globalizacija kriminala otežava prepoznavanje i praćenje članova bandi jer su mreže međusobno povezane i vrlo anonimne.
"Više ne možete jednostavno pratiti talijanski, srpski ili marokanski lanac. Svi rade jedni za druge, koriste nadimke i kriptiranu komunikaciju. Ne znaju puno o organizaciji kojoj pripadaju – znaju samo osobu s kojom sarađuju, ali se ne moraju nikad osobno sresti", objasnila je i dodala: "Na ulici vidimo da regrutiraju ranjive ljude za najprljavije poslove."
Četiri pucnjave u tri dana
Talas nasilja započeo je u srijedu rano ujutro, kad su dvojica maskiranih muškaraca otvorila vatru iz automatskog oružja ispred stanice podzemne željeznice Clemenceau u Anderlechtu.
U četvrtak su se dogodile još dvije pucnjave – prva u četvrti Saint-Josse, blizu europskog kvarta, a druga ponovno kod Clemenceaua, gdje su ranjene tri osobe.
Nakon pucnjava gradonačelnik Bruxellesa Philippe Close sazvao je hitan sastanak s gradonačelnicima ostalih briselskih općina kako bi se uskladile mjere sigurnosti i koordinirale aktivnosti s Uredom javnog tužitelja Bruxellesa.
Na sastanku su gradonačelnici odlučili privremeno objediniti sve lokalne policijske snage pod jednim zapovjedništvom kako bi vratili kontrolu nad situacijom.
Problematična birokratija
Van Wymersch je naglasila da Bruxelles ima hitne logističke i društvene probleme koje mora riješiti. "Građani žele čiste i osvijetljene ulice, bolje uvjete za život, pristup poslovima i škole za svoju djecu. Ovo je pitanje kvalitete života", rekla je.
Jedan od ključnih problema Bruxellesa je komplicirana uprava s 19 gradonačelnika, što otežava koordinaciju sigurnosnih i drugih mjera. "Devetnaest uprava čini stvari znatno složenijima", dodala je.
Van Wymersch sada radi na pritisku na novu belgijsku vladu, koja je formirana krajem siječnja, da uvede novi model povrata imovine kriminalnih skupina. "Trenutačno nemamo specifičan sustav za povrat imovine", rekla je objasnivši da novac i zaplijenjena imovina trenutno idu u savezni proračun.
"Smatramo da bi novac, luksuzni automobili i sve što oduzmemo kriminalnom svijetu trebalo ponovno uložiti u policiju i obnovu društva", zaključila je.