Tek četvrti put u novijoj historiji nakon Drugog svjetskog rata, u Njemačkoj se održavaju vanredni parlamentarni izbori.
Danas, građani Njemačke izlaze na prijevremene parlamentarne izbore nakon raspada vladajuće "semafor-koalicije" kancelara Olafa Scholza. Ovaj izborni dan, koji se smatra ključnim za budućnost najvećeg evropskog gospodarstva, donosi veliku neizvjesnost.
Prema posljednjim anketama, favoriti su konzervativna Unija CDU/CSU predvođena Friedrichom Merzom, dok Socijaldemokratska stranka (SPD), Zeleni i Alternativa za Njemačku (AfD) bilježe značajnu podršku.
Glavne teme kampanje bile su migracija, ekonomski oporavak i smanjenje birokratije. Očekuje se da će rezultati oblikovati politički krajolik Njemačke u godinama koje dolaze, a formiranje nove vlade moglo bi potrajati zbog potrebe za koalicijskim pregovorima.
Birališta su otvorena od 8 sati, a prve prognoze očekuju se nakon zatvaranja u 18 sati.
Ankete provedene u posljednjim danima pred izbore pokazuju neizvjesnu situaciju, s nekoliko ključnih igrača i mogućim promjenama u odnosu snaga.
CDU/CSU (Unija)
Podrška: Oko 28-32% (varira ovisno o institutu).
Detalji: Konzervativni blok predvođen Friedrichom Merzom i dalje drži prvo mjesto, ali bilježi blagi pad u odnosu na ranije mjesece kada je dosezao i preko 33%. Na primjer, anketa instituta Forsa od 21. februara pokazuje 29%, dok Allensbach za FAZ daje 32%. ZDF-ov "Politbarometer" iz istog razdoblja navodi 28%, što ukazuje na moguću eroziju podrške u završnici kampanje.
Trend: Stabilan, ali s naznakama gubitka dijela birača zbog kontroverzi oko saradnje s AfD-om na migracijskim pitanjima.
AfD (Alternativa za Njemačku)
Podrška: Oko 20-22%.
Detalji: Desničarska stranka bilježi konstantan rast i učvršćuje drugu poziciju. Forsa anketa od 21. februara daje im 21%, dok neka ranija ispitivanja (npr. YouGov) pokazuju i do 22%. Posebno snažni su među mlađim biračima koji prvi put glasaju, gdje dosežu 20% podrške prema nekim analizama.
Trend: U porastu, unatoč izolaciji od strane drugih stranaka koje odbijaju koaliciju s njima.
SPD (Socijaldemokratska stranka)
Podrška: Oko 15-17%.
Detalji: Stranka kancelara Olafa Scholza bori se s lošim rejtingom nakon raspada "semafor-koalicije". Forsa anketa pokazuje 15%, dok YouGov od sredine februara bilježi 17% uz blagi oporavak. Ipak, ovo je daleko ispod rezultata potrebnih za vodeću poziciju.
Trend: Stagnacija s blagim znakovima poboljšanja, ali s ograničenim koalicijskim potencijalom.
Zeleni
Podrška: Oko 12-15%.
Detalji: Stranka bilježi stabilnu podršku, ali bez značajnog rasta. Forsa im daje 13%, dok ZDF navodi 14%. Njihova pozicija zavisi od mogućnosti ulaska u koaliciju s CDU/CSU ili SPD-om, iako postoji otpor unutar CSU-a prema takvoj suradnji.
Trend: Stabilan, s naglaskom na ekološke teme koje gube na važnosti u odnosu na migracije i gospodarstvo.
Die Linke (Ljevica)
Podrška: Oko 8-9%.
Detalji: Stranka bilježi neočekivani skok, posebno nakon protesta protiv saradnje CDU-a i AfD-a. YouGov od 18. februara pokazuje 9%, dok Forsa navodi 8%. To im osigurava prelazak izbornog praga od 5%.
Trend: U porastu, privlačeći birače lijevo od centra.
FDP (Liberali)
Podrška: Oko 4-5%.
Detalji: Liberali se bore za opstanak, često ispod praga od 5%. Forsa i ZDF slažu se oko 5%, ali s mogućim odstupanjem od 3%, što ih čini nesigurnim za ulazak u Bundestag.
Trend: Nesiguran, s rizikom pada ispod praga.
BSW (Savez Sahra Wagenknecht)
Podrška: Oko 3-6%.
Detalji: Nova populističko-ljevičarska stranka ima promjenjivu podršku. Neka ispitivanja (npr. YouGov) daju im 6%, dok Forsa bilježi 3%. Njihov ulazak u parlament nije garantovan.
Trend: Neizvjestan, ovisan o mobilizaciji birača u posljednjim danima.
Ključne teme i utjecaj na ankete
Migracija: I dalje dominantna tema, posebno nakon napada povezanih s migrantima. AfD i CDU/CSU profitiraju na ovom pitanju, dok SPD i Zeleni gube podršku zbog percepcije neodlučnosti.
Gospodarstvo: Raste važnost (14% birača prema YouGovu ističe kao ključno), što pogoduje Merzovom ekonomskom programu, ali i SPD-ovoj retorici o stabilnosti.
Protesti protiv AfD-a: Mobilizacija birača lijevo od centra (npr. 160.000 demonstranata u Berlinu 2. februara) podigla je podršku Ljevici i Zelenima.
Metodologija anketa
Instituti: Forsa, YouGov, Allensbach i ZDF-ov "Politbarometer" najčešće se spominju. Uzorci su oko 1500-2000 ispitanika, s marginoj greške od ±3%.
Datum: Većina posljednjih anketa provedena je između 18. i 21. februara 2025.
CDU/CSU ostaje favorit, ali s manjom prednošću nego prije mjesec dana. AfD je stabilno druga snaga, dok SPD, Zeleni i Ljevica imaju šansu za koalicijski utjecaj. FDP i BSW su na rubu ulaska u parlament, što bi moglo zakomplicirati formiranje vlade. Konačni ishod ovisit će o izlaznosti i odluci neodlučnih birača (oko 20% prema YouGovu), što ostavlja prostor za iznenađenja.
(NAP)