Pismo koje bi moglo promijeniti Bliski istok: Saudijski kralj pisao iranskom vođi, nudi velike stvari
Trenutne tenzije između Irana i Izraela, koje se odvijaju paralelno s obnovljenim nuklearnim pregovorima između Irana i Sjedinjenih Američkih Država, dovele su regiju do ključnog raskršća.
Perspektiva regionalnog sukoba sada izgleda bliža nego ikad, predstavljajući zajedničku prijetnju i Iranu i Saudijskoj Arabiji, od koje nijedna vjerovatno ne bi ostala pošteđena u slučaju izbijanja rata.
U tom kontekstu, nedavna posjeta saudijskog ministra odbrane Teheranu, tokom koje je održan rijedak sastanak s najvišim iranskim liderom, predstavlja značajan korak ka jačanju bilateralnih odnosa dok susjedi nastoje zajednički odgovoriti na zajedničke izazove, piše Amwaj media.
Posebno je važno da je ministar odbrane donio poruku kralja Saudijske Arabije - pismo koje je, prema izvorima upoznatim sa sadržajem, obuhvatilo ključna pitanja poput Palestine, Jemena, bilateralne sigurnosti i iranskog diplomatskog angažmana s SAD-om. U svim ovim oblastima, dešavanja iz posljednjih godina dovela su do značajnih promjena koje su danas približile stavove Irana i Saudijske Arabije više nego što su bile decenijama.
Rijetko gostoprimstvo za jednog kraljevskog izaslanika
Ministar odbrane Khalid bin Salman Al Saud (KbS), istaknuti član saudijske kraljevske porodice, primljen je 17. aprila kod vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hameneija, kojem je uručio lično pismo svog oca, kralja Salmana bin Abdulaziza.
Nije prvi put da se visoki saudijski zvaničnik sastaje s najvišim iranskim dužnosnikom. Ajatolah Hamenei je 1997. godine ugostio tadašnjeg prijestolonasljednika, a kasnije i kralja Abdullaha bin Abdulaziza (2005–2015); ministra odbrane princa Sultana bin Abdulaziza 1999. godine; te ministra vanjskih poslova princa Sauda Al-Fajsala 2006. godine. Ipak, sastanak s KbS-om izdvaja se kao prvi takav visoki susret od normalizacije odnosa dvije zemlje 2023. godine, što dodatno ističe ubrzani zamah u bilateralnim vezama.
Nakon sastanka 17. aprila, obje strane objavile su pozitivne poruke na društvenim mrežama. Ajatolah Hamenei je potvrdio prijem pisma kralja Salmana i pozdravio posjetu mladog saudijskog zvaničnika, naglašavajući da su "odnosi između Islamske Republike Iran i Saudijske Arabije korisni za obje zemlje", dodajući da je "mnogo bolje da se braća u zapadnoazijskoj regiji međusobno pomažu, nego da ovise o drugima".
Sa svoje strane, KbS je na X-u napisao: "Prenio sam pismo Čuvara dviju svetih džamija i prenio pozdrave saudijskog vodstva. Razgovarali smo o našim bilateralnim odnosima i temama od zajedničkog interesa".
Saudijsko pismo
Pismo saudijskog monarha vrhovnom vođi Irana dolazi u vrlo osjetljivom trenutku, dok tenzije između Teherana i Tel Aviva rastu, a pregovori između Teherana i Washingtona napreduju. Prema izvorima upoznatim sa sadržajem pisma, obuhvaćene su četiri ključne teme: Palestina, Jemen, bilateralna sigurnost i iranski dijalog s administracijom Donalda Trumpa. Ton i sadržaj dokumenta opisuju se kao jasan izraz spremnosti na produbljenje i proširenje odnosa.
Kralj Salman je navodno izrazio podršku iransko-američkim pregovorima, ohrabrujući Islamsku Republiku da postigne dogovor koji bi doprinio regionalnoj stabilnosti. Ova pozicija predstavlja drastičan zaokret u odnosu na 2015. godinu, kada je Kraljevstvo bilo kritično prema tadašnjem nuklearnom sporazumu između Irana i šest svjetskih sila, uključujući SAD. Podsjetimo, predsjednik Trump je 2018. godine jednostrano povukao SAD iz sporazuma i ponovno uveo sve sankcije Iranu, dok su se tenzije između Irana i Saudijske Arabije dodatno pojačale.
Prema saznanjima portala Amwaj.media, saudijska posjeta uključivala je i ponudu za posredovanje između Teherana i Washingtona, u cilju podrške diplomatskom procesu koji se odvija u Omanu.
Tokom razgovora s Hameneijem, KbS je, kako navode upućeni izvori, pomenuo mogućnost neformalnog sastanka između američkih i iranskih zvaničnika tokom Trumpove predstojeće posjete Rijadu. Međutim, politički izvori iz Teherana navode da trenutno u Iranu postoji osjećaj da još nije pravi trenutak za susret reformističkog predsjednika Masouda Pezeshkiana s Trumpom.
U pismu Hameneiju, kralj Salman je navodno također pozvao Iran da iskoristi svoj utjecaj kako bi obuzdao pokret Ansarullah (poznatiji kao Huti) u Jemenu i smanjio tenzije u Crvenom moru, što bi bilo korisno za ubrzanje iransko-američkog dijaloga.
Kada je riječ o Palestini, kralj je ponovio dosljedan stav Saudijske Arabije: Rijad neće normalizirati odnose s Izraelom bez pravednog rješenja koje garantira formiranje nezavisne palestinske države. Prema izvorima u Teheranu, ova izjava je pozitivno primljena u Iranu, koji je razočaran i zabrinut zbog talasa arapsko-izraelske normalizacije u regiji posljednjih godina.
Dodatno, kralj Salman je, prema tvrdnjama izvora, odgovorio pozitivno na dugogodišnji iranski zahtjev za bilateralni sigurnosni pakt. Saudijski monarh je predložio postepeni pristup izgradnji sigurnosne saradnje, počevši od osnovnih koraka i s vremenom povećavajući nivo koordinacije. Vrijedi napomenuti da sadašnji saudijski stav predstavlja kulminaciju formalnog dijaloga koji je počeo prije nekoliko godina.
Prije nego što su se dvije strane dogovorile o normalizaciji odnosa pod kineskim posredništvom 2023. godine, saudijski i iranski zvaničnici održali su pet rundi pregovora u Iraku, u kojima je učestvovao i autor ovog teksta kao član iračke delegacije. Rezultat tih pregovora bilo je pokretanje sigurnosnog dijaloga nižeg nivoa u Omanu, gdje su obavještajni zvaničnici obje strane počeli istraživati zajedničke prijetnje i načine za jačanje regionalne stabilnosti.
Na toj osnovi, obje strane su tokom nedavnih razgovora u Teheranu naglasile važnost jačanja odnosa kako bi zajednički odgovorile na izazove i suprotstavile se ciljevima trećih strana koje nastoje potkopati regionalno jedinstvo. Ovaj stav kasnije je potvrdio i tweet pripisan Hameneiju, koji je glasio: "Ono što ste (Saudijska Arabija) rekli o koristima koje cionistički režim (Izrael) ima od nesloge među zemljama regije je tačno. Moramo prevazići njihove neprijateljske namjere".