Izrael se bori s velikim šumskim požarima koji haraju širom zemlje, a izraelske vlasti sve više sumnjaju da nije riječ o prirodnoj nepogodi – već o koordiniranom terorističkom napadu. Situacija je alarmantna: evakuacije su u toku, glavne saobraćajnice zatvorene, a zemlja je u stanju pripravnosti.
Požari su izbili jučer, baš na Dan sjećanja na pale vojnike i žrtve terorizma, a samo dan prije 77. Dana nezavisnosti. Zbog sumnje na namjerno izazivanje požara, više osoba je uhapšeno, potvrdio je neimenovani izvor iz izraelskih sigurnosnih službi za The Media Line.
„Ovo se tretira kao nacionalna izvanredna situacija“, rekao je isti izvor, dodavši da postoje „dokazi o namjernom i koordiniranom podmetanju vatre, sa ciljem izazivanja panike i narušavanja nacionalnog morala“.
Pozivi na nasilje preko društvenih mreža
Jerusalem Post izvještava da je Hamas na Telegramu pozvao Palestince da „zapale što god mogu od voćnjaka, šuma i kuća doseljenika“. U poruci se navodi:
„Mladi sa Zapadne obale, mladi Jeruzalema i oni unutar Izraela, zapalite im automobile... Gaza čeka osvetu slobodnih.“
Na Telegram kanalu Jenin News Network takođe je upućen poziv na paljenje imovine u blizini izraelskih naselja, a objavljena je i fotografija maskirane osobe koja pali polje s natpisom: „Kuće doseljenika biće pepeo pod nogama revolucionara“.
Hrvatska šalje pomoć
Zbog sve ozbiljnije situacije, Izrael je zatražio međunarodnu pomoć – a Hrvatska je odmah reagovala. Ministarstvo odbrane Hrvatske potvrdilo je da će jedan avion Canadair CL-415 iz sastava Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, s dvije posade i ukupno 11 pripadnika Oružanih snaga RH, biti poslan u Izrael kako bi pomogao u gašenju požara.
„Po naredbi potpredsjednika vlade i ministra odbrane Ivana Anušića, Hrvatska pruža pomoć Državi Izrael u gašenju požara“, navodi se u saopćenju MORH-a.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je da se očekuje i dolazak italijanskih aviona, a uz Hrvatsku, kontaktirane su i Grčka, Bugarska i Kipar.
Ogromna mobilizacija
Izraelski mediji prenose da je više od 120 vatrogasnih i spasilačkih službi mobilizirano, uključujući desetke timova, helikoptere i zrakoplove. Vojska je uključila svoje jedinice za potragu i spašavanje.
Za sada nema izvještaja o poginulim, ali šteta je ogromna, a borba s vatrom otežana jakim vjetrovima i suhim vremenom.