26.07.2025 18:15
0
Gaza umire od gladi pred očima svijeta: Životi desetina hiljada djece ugroženi nedostatkom hrane
Humanitarna katastrofa u Pojasu Gaze doseže nove razmjere. Prema najnovijem izvještaju Medicinskog kompleksa Al-Shifa, pet osoba preminulo je u posljednja 24 sata uslijed gladi i teške pothranjenosti. Među žrtvama su najmanje dvije bebe, uključujući sedmodnevnu novorođenčad koja je umrla zbog nedostatka bebi mlijeka.

Dok su granice i dalje gotovo u potpunosti zatvorene, a humanitarna pomoć jedva dolazi do civila, broj smrtnih slučajeva od gladi i pothranjenosti raste iz dana u dan. Ljekari i humanitarni radnici upozoravaju da se Gaza suočava s krizom kakva nije viđena u savremenoj historiji.

Zastrašujuće brojke: Glad pogađa desetine hiljada djece

U saopćenju Ureda za medije Vlade Gaze navodi se da je oko 100.000 djece mlađe od dvije godine, uključujući 40.000 beba, u izuzetno visokom riziku da umru u narednim danima. Razlog? Potpuni nedostatak mliječne formule i prehrambenih dodataka, kao i dugotrajno zatvaranje graničnih prijelaza koje sprječava ulazak najosnovnijih životnih potrepština.

“Suočeni smo s planiranim i namjernim masovnim ubijanjem koje se polako vrši nad dojenčadi čije majke danima doje vodom umjesto mlijekom”, navodi se u oštrom saopćenju.

Vlada Gaze optužuje izraelske vlasti za vođenje politike “izgladnjivanja i istrebljenja” kroz kontinuiranu opsadu koja sprječava pristup pomoći, dok svjetski mediji i humanitarne organizacije pokušavaju doprijeti do međunarodne zajednice sa zahtjevima za hitnom intervencijom.

Ljekari bez granica: Pothranjenost se utrostručila

Organizacija Ljekari bez granica (MSF), koja djeluje u Gazi, izvještava o alarmantnom porastu pothranjenosti kod djece mlađe od pet godina. U njihovoj klinici u gradu Gazi, stope teške pothranjenosti su se utrostručile u samo dvije sedmice.

Humanitarci ističu da su zdravstveni resursi iscrpljeni. Hronični nedostatak lijekova, hrane, čiste vode i osnovne medicinske opreme dodatno pogoršava stanje, dok se osoblje u bolnicama suočava s nemogućim izborima – koga pokušati spasiti, a kome više ne mogu pomoći.

Spor ulazak pomoći – prebrza smrt


Uprkos apelima brojnih međunarodnih organizacija, uključujući Ujedinjene nacije i Crveni krst, Izrael dozvoljava tek minimalan priliv pomoći u Pojas Gaze. To je, prema izvještajima sa terena, daleko ispod potrebnog da bi se spriječila masovna glad.

Globalna humanitarna zajednica uputila je niz upozorenja o prijetećoj masovnoj gladi, koja već pokazuje smrtonosne posljedice. Svakodnevno se bilježe novi smrtni slučajevi zbog pothranjenosti, posebno među djecom i starijima.

Zatvorena enklava – otvorene rane

Pojas Gaze, s populacijom od preko dva miliona ljudi, već mjesecima je u potpunoj blokadi. Hrana, gorivo, lijekovi, pitka voda i električna energija – sve je ograničeno ili nedostupno. Situaciju dodatno pogoršava činjenica da su mnoge zdravstvene ustanove teško oštećene ili uništene u sukobima.

“Ovo nije prirodna katastrofa, ovo je politički izazvana humanitarna kriza”, poručuju brojni analitičari i aktivisti za ljudska prava, ističući da međunarodno pravo nalaže omogućavanje humanitarnog pristupa civilima u zoni sukoba.

Iako sve više glasova iz svijeta poziva na hitno djelovanje, konkretni koraci za deblokadu pomoći još uvijek izostaju. U međuvremenu, svaki sat bez hrane i medicinske pomoći za djecu u Gazi znači borbu za preživljavanje – borbu koju mnogi već gube.

Dok se međunarodna zajednica koleba, a pregovori o privremenom prekidu vatre ili humanitarnim koridorima stagniraju, broj žrtava neprekidno raste.

Poziv na hitnu akciju

Organizacije civilnog društva i građani širom svijeta pozvani su da vrše pritisak na političke lidere, kako bi se osigurao nesmetan i hitan dotok pomoći u Gazu. Jer iza statistike stoje stvarni životi – djeca koja umiru jer nemaju mlijeka, porodice koje nemaju hrane i zdravstveni radnici koji više nemaju čime liječiti.

(NAP)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.