07.10.2025 13:07
0
Velika prognoza Severe Weathera: Evropa bi mogla doživjeti zimu sa puno snijega i najhladniju u posljednjih 15 godina
Severe Weather donosi detaljnu analizu analognih modela prognoze koji sugeriraju da bi zima 2025/26 u Evropi mogla biti znatno hladnija od prosjeka i s više snijega nego što je to bio slučaj u proteklih nekoliko godina.

Kombinacija nekoliko ključnih klimatskih faktora – uključujući La Niñu, negativnu fazu QBO-a i potencijalno slabljenje Polarnog vrtloga – stvara obrazac sličan onima iz prošlih decenija, kada su evropske zime bile obilježene dugotrajnim hladnim periodima i značajnim snježnim padavinama.

Jedan od glavnih faktora koji će oblikovati nadolazeću sezonu jeste La Niña, fenomen koji se javlja kada površinske temperature Tihog okeana padnu ispod prosjeka. Ovo globalno zahlađenje utječe na atmosferske obrasce, pa se očekuje jačanje visokog pritiska iznad sjeverne Evrope, navodi Severe Weather.

Takva konfiguracija obično otvara put hladnim masama zraka sa istoka, što je u prošlosti dovodilo do intenzivnih i dugotrajnih zahlađenja. Slični obrasci viđeni su tokom zima 80-ih i 90-ih, koje su ostale zapamćene po obilnim snježnim padavinama i niskim temperaturama širom kontinenta.

Prema podacima Evropskog centra za srednjoročnu prognozu (ECMWF), pokrivenost snijegom tokom zime 2025/26 mogla bi biti znatno veća nego u prethodnim godinama.

Najviše snijega očekuje se u sjevernim i centralnim dijelovima Evrope, ali i u Velikoj Britaniji i Irskoj, regijama koje su posljednjih godina imale blaže zime. U višim predjelima centralne Evrope prognozira se znatno veća količina snježnih padavina, dok bi južni dijelovi kontinenta mogli imati hladnije i nestabilnije vremenske prilike nego što je to bio slučaj u skorijoj prošlosti.

Mnogi meteorolozi upoređuju trenutne projekcije s ekstremno hladnom zimom 2009/2010, kada su cijelu Evropu pogodili snažni snježni udari, a saobraćaj i energetski sistemi bili ozbiljno poremećeni. Ako se analogni obrasci pokažu tačnim, predstojeća sezona mogla bi imati slične posljedice, uključujući višednevne prekide u saobraćaju i povećanu potrošnju energenata.

Ipak, važno je napomenuti da ovakve dugoročne prognoze nose određeni stepen neizvjesnosti. Atmosferski procesi su složeni, a mala odstupanja u globalnim obrascima mogu značajno promijeniti ishod. Stručnjaci stoga naglašavaju da je, iako postoji realna šansa za "povratak starinskih zima", i dalje moguće da sezona završi blaža nego što modeli trenutno sugeriraju.

 
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.