Vijeće ministara Bosna i Hercegovine naložilo je Ministarstvu finansija i trezora da hitno pripremi i Vijeću ministara dostavi do naredne sjednice korigirani tekst Nacrta zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu u kojem će se planirati sredstva za izvršenje arbitražne presude "Viaduct", ICSID Tribunala u iznosu 110 miliona KM.
Takav zahtjev je došao sa 76. sjednice Vijeća ministara radi sprečavanja daljnjih štetnih posljedica po imovinske interese Bosne i Hercegovine i njenih institucija.
“Ove korekcije neće uključivati izmjene budžetskih stavki koje se odnose na plate i naknade zaposlenih, materijalne troškove i neto izdatke za finansijsku imovinu ako bi oni utjecali na finansiranje institucija BiH”, navodi se u saopćenju Vijeća ministara.
Vijeće ministara BiH donijelo je ove zaključke kako bi se hitno pristupilo izvršenju arbitražne presude po kojoj je izvršenik Bosna i Hercegovina, čime bi se stekli uvjeti za pokretanje regresne tužbe i u konačnici naplate štete od Republike Srpske.
Istovremeno je zaduženo Ministarstvo komunikacija i prometa da do naredne sjednice Vijeću ministara BiH dostavi Prijedlog odluke o finansiranju troškova Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) na privremenoj osnovi, s ciljem omogućavanja njenog neometanog rada i otklanjanja problema poslovanja.
Problemi za BHANSA-u nastali su zbog procesa ovrhe, koja je posljedica spora tužitelja s Vladom Republike Srpske, koja nije izmirila svoje obaveze uprkos ranije potpisanom sporazumu s Vijećem ministara BiH, kojim se obavezala bezuvjetno ispuniti sve svoje obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u ovom arbitražnom postupku u ime Bosne i Hercegovine, po prijemu dokumentiranog zahtjeva Pravobranilaštva BiH.
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić vjeruje da nikome u Bosni i Hercegovini ne može biti svejedno hoće li BHANSA nastaviti vršiti kontrolu nad nebom iznad naše zemlje.
“Siguran sam da su na tu kartu zaigrali iz Republike Srpske. Sada je odjednom važno poštovati Zakon i Ustav, jer je eto presuda protiv Bosne i Hercegovine pa je tobože treba ona i platiti, a onda kao neka BiH tuži RS regresnom tužbom. Da budem jasan, Vijeće ministara može to realizirati ukoliko Predsjedništvo BiH prihvati i Parlament BiH podrži budžet u kome će to biti predviđeno”, kazao je Nikšić.
Dodaje kako iskreno misli da to nije realna opcija, kao što nije realno ni da očekuju da zbog navodnog interesa države Federacija pristane otplaćivati dug Republike Srpske.
“Jedan dan zagovornici secesije, drugi dan pobornici vladavine prava svjesno prešućuju jednu malu činjenicu prema kojoj je Vlada RS dala garancije za otplatu duga. Rješenje problema je vrlo jednostavno i prilikom glasanja protiv prijedloga da drugi plate njihov dug ponudili smo ga na sjednici Fiskalnog vijeća. Niko ne osporava da RS dug otplati svojim sredstvima kao jedan od akcionara Centralne banke BiH uz izdvajanje dodatnih sredstava iz budžeta Republike Srpske”, poručio je Nikšić.
Cijeli iznos duga po arbitražnoj presudi “Viaduct” na naplatu dolazi institucijama Bosne i Hercegovine, iako je arbitraža pokrenuta zbog neispunjenog ugovora koji je sa slovenskom kompanijom sklopila Vlada Republike Srpske. Radi se o ugovoru s “Viaductom” iz 2004. godine vrijednom 165 miliona eura koji je trebao osigurati gradnju hidroelektrana “Krupa” i “Banjaluka Niska”. Do arbitraže je došlo nakon što je u oktobru 2015. godine “HES Vrbas”, u većinskom vlasništvu slovenačkog preduzeća, Vladi uputio odštetni zahtjev od 46 miliona maraka zbog jednostranog raskida ugovora.