10.11.2016. 16:35
0
Mit u kojeg mnogi još uvijek vjeruju: Evo koliko u biti klub zaradi od prodaje dresova
Tokom posljednjih 15-ak godina ere modernog nogometa jedan je mit često prešao preko usta nogometnih fanova. Koliko ste samo puta nakon nekog spektakularnog transfera čuli kako to nije neki novac jer će klub uskoro samo prodajom dresova pokriti nekad i sumanuti trošak kupovine jednog nogometaša.
Stručnjaci su godinama ismijavali takve tvrdnje, ali su se one ipak nekako uhvatile među navijačima kao činjenica. Dio medija je pomogao u tome svirajući kako se dirigiralo iz velikih klubova. Ponajviše se to odnosi na početak ''plastificiranja'' Real Madrida početkom stoljeća kada je na kraljevsko prijestolje stigao Florentino Perez.

Prelazak Davida Beckhama iz Manchester Uniteda je jedan od takvih primjera u kojem se transfer opravdao marketinškom isplativošću. U biti, on je pokrenuo cijelu lavinu opravdavanja astronomskih transfera nenogometnim razlozima iako je Beckham vjerojatno i najisplativiji transfer po tom pitanju.

''Prodaja dresova je unosan posao, no ona ne može pokriti astronomski transfer jednog igrača'', objašnjava Mike Farnan, izvršni direktor sportske marketinške agencije Redstrike. Ono što je još važnije, radi se o čovjeku koji je sudjelovao u legendarnoj ekspanziji Manchester Uniteda na svjetska tržišta devedesetih godina kada je bio u klubu.

Pogbini dresovi ne mogu pokriti ni 10% cijene transfera

Upravo je Man United ovog ljeta srušio rekord kada je za 105 miliona eura odnosno 89 miliona funti kupio Paula Pogbu. Prodanih dresova kluba prošle je sezone bilo oko tri miliona, a zarada se procjenjuje na oko 120 miliona funti. Dakle vjerojatno bi svi prodani dresovi United pokrili jedan takav transfer da ne postoji jedna ''kvaka'', a to je da klubu ide tek petina tog novca.

''Klub ima pravo na grb i imena koja pišu na pozadini za što mu proizvođač opreme plati prilikom sklapanja ugovora. Proizvođaču dresova ide većina zarade od prodaje, a postoje i brojne klauzule nakon određenog broja prodanih dresova. U principu klubovima ostane oko 20% zarade od prodanih dresova'', otkriva David Seligman, odvjetnik specijaliziran za sportski marketing.

Kada bi računali da je na primjer klub prodao Pogbinih dresova oko 20% od svih igrača Uniteda i u obzir ove sezone uzeli moguće povećanje prodaje zbog dolaska njega i Ibre, dolazimo do neke najviše brojke od otprilike 30 miliona funti. A ako znamo da klubu ide samo 20-ak posto ispada da od prodaje dresova Pogbe United dobije samo šest milijuna funti. U najboljem slučaju...

Kao najgori primjer ovog mita uzima se primjer prelaska Kake iz Milana u Real kada je potpuno podbacilo tržište Južne Amerike. Kada znamo da Kaka zbog ozljeda nije uspio ispuniti igrački potencijal onda možemo reći i kako je to bio jedan od najneisplativijih velikih transfera ikad.

Ne tuku se bez veze najjači svjetski brendovi Adidas i Nike oko prava na opremu nogometnih klubova. Najveći dio kolača ide njima, a ''klubovi znaju da neće vratiti novac od kupovine nekog igrača na prodaji dresova'', kaže spomenuti Mike Farnan koji je radio kao direktor za internacionalne poslove u Man Unitedu.

Mit o pokrivanju velikih transfera pomoću klupskog butika ipak je samo mit uprkos tome što klubovi mogu zaraditi veliki novac od prodaje kluspkih rekvizita.


(Goal.hr/Admir Oručević)
0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.