29.10.2024. 8:50
Zabilježen značajan pad - Ovo su trenutne cijene ogrjeva u BiH: Da li se trebamo bojati novog poskupljenja?
Trenutne cijene ogrjeva u BiH pokazuju značajan pad u odnosu na prošlu godinu, što je obradovalo mnoge građane, ali i donijelo olakšanje na tržištu.

Muhamed Helać, menadžer kompanije "Drvosječa", u intervjuu za naš portal dao je detaljan pregled trenutnih kretanja cijena i razloga koji su doveli do pojeftinjenja, ali je upozorio da se u narednom periodu može očekivati blago povećanje cijena zbog sezonskih faktora.

Prema Helaću, cijene dva najtraženija energenta, iscijepanog drveta i drvenog peleta, ove godine bilježe značajan pad, u rasponu od 20 do 30 posto, u odnosu na isti period prošle godine.

"Cijena iscijepanog drveta prošle godine iznosila je 165 KM po metru, dok je danas 133 KM. Slično je i sa peletom – tona peleta prošle godine koštala je 512 KM, a ove godine je pala na 367 KM", ističe Helać.

Ovaj trend pada cijena odnosi se i na brikete, dok cijene ugljena nisu doživjele promjene, što je posljedica smanjenog interesa za ovaj energent, budući da sve manje građana koristi ugljen i taj način grijanja polako izumire.

Razlog za smanjenje cijena, prema Helaću, leži u stabilizaciji globalnog tržišta energenata, koje se prethodnih godina suočavalo sa velikim poremećajima. Helać napominje da je potražnja sa evropskog tržišta opala, jer su skladišta u Evropskoj uniji, zbog ranijih poremećaja, sada puna.

"2022. godina bila je obilježena ozbiljnim previranjima na tržištu zbog globalnih događaja, poput rata u Ukrajini, što je dovelo do velikih nestašica i rasta cijena. To nas je pratilo i tokom cijele prošle godine, ali ove godine situacija je znatno povoljnija. 
Smanjena potražnja sa evropskog tržišta direktno je uticala na smanjenje cijena kod nas, a to je olakšalo i stabilizaciju ponude i potražnje", objašnjava on.

Helać napominje kako su cijene trenutno "realne i prihvatljive" za većinu građana, što potvrđuju i povratne informacije od kupaca.

Iako je trenutna situacija na tržištu povoljna, Helać upozorava da bi moglo doći do blagih sezonskih poskupljenja u narednim sedmicama, s obzirom na približavanje zimskog perioda.

"Svake godine, s dolaskom jeseni i zime, dolazi do određenog rasta cijena ogrjeva. To je uglavnom zbog otežanih uvjeta za nabavku sirovine, jer je tokom hladnijih mjeseci teže raditi u vlažnim i blatnjavim uslovima"
, pojašnjava on.

Helać ističe da će ta poskupljenja vjerovatno biti minimalna i ne bi trebala značajno ugroziti budžete građana.

"Oni koji su na vrijeme nabavili ogrjev neće osjetiti te promjene, a većina građana je već podmirila svoje potrebe za ogrjevom"
, dodaje on.

S obzirom na prognoze o nadolazećim hladnijim mjesecima, Helać poziva građane da izvrše nabavku ogrjeva kako bi izbjegli moguća blaga poskupljenja.

"Već smo ušli u period u kojem obično dolazi do povećanja cijene u odnosu na one koje budu tokom ljeta. Međutim, i dalje ima vremena da građani nabave potrebne količine po povoljnim cijenama", zaključio je u razgovoru za Source portal Muhamed Helać.

(Aldin Barimac)

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

SOURCE PRIČE
Source.ba-sva prava pridržana