15.04.2025 18:24
0
Sprema se novi zakon: Slijedi zabrana karbonskih vlakana u autoindustriji?
Evropski parlament, koji je odgovoran za zakone EU, nedavno je završio nacrt revizije Direktive o vozilima na kraju životnog vijeka (ELV) koja regulira rastavljanje i recikliranje vozila te ih želi učiniti ekološki prihvatljivijima. U njoj su karbonska vlakna, po prvi put u svijetu, klasificirana kao štetni materijal.

Karbonska vlakna se intenzivno koriste u avioindustriji, kao i u mnogim drugim industrijama, poput proizvodnje vjetroturbina i automobila jer su jača od čelika i lakša od aluminija. Zašto EU smatra taj materijal opasnim? Kada se karbonska vlakna, koja su vezana smolom, odbace, mogu dospjeti u zrak, uzrokujući kratke spojeve u mašinama i zdravstvene probleme kod ljudi, kada dođu u kontakt s kožom i sluznicom.

 

Kako ističe Nikkei Asia, sa zabranom će najviše izgubiti tri japanske firme, Toray Industries, Teijin i Mitsubishi Chemical, koje zajedno drže 54% svjetskog tržišta karbonskih vlakana. Za Toray Industries, nakon aviona i vjetroturbina, automobili su treći najveći segment poslovanja. Štoviše, 50% toga je u Evropi.

 

Karbonska vlakna su skupa pa ih uglavnom ugrađuju u premium i sportske automobile, supersportaši uglavnom imaju cijele monokok šasije izrađene od karbonskih vlakana. Tako dobivaju na čvrstoći i smanjuju masu. Zabrana bi trebala stupiti na snagu 2029. godine.

0
TECHNOMANIA
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.