08.02.2025 08:13
0
ICC osudio Trumpove sankcije: Nastavljamo pružati pravdu širom svijeta
Međunarodni krivični sud (ICC) osudio je jučer odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvede sankcije njegovom osoblju.

Trump je u četvrtak odobrio finansijske i vizne sankcije usmjerene na ljude koji rade na istragama ICC-a protiv američkih građana ili američkih saveznika poput Izraela, ponavljajući poteze koje je poduzeo tokom svog prvog mandata.

Taj potez bio je protest protiv sudskog naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i uslijedio je u trenutku kada je izraelski čelnik bio u posjeti Washingtonu.

ICC je saopštio da bi ta naredba potkopala njegov pravosudni rad i pozvao je svojih 125 država članica "da se ujedine" za pravdu i ljudska prava.

- Sud čvrsto stoji uz svoje osoblje i obećava da će nastaviti pružati pravdu i nadu milionima nevinih žrtava zločina širom svijeta, u svim situacijama koje su pred njim - istakli su iz ICC-a.

ICC je osnovan 2002. godine za procesuiranje ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti, genocida i zločina agresije kada države članice to same ne žele ili ne mogu učiniti.

Može procesuirati zločine koje su počinili državljani država članica ili drugi akteri na teritoriji država članica.

Rimskim statutom, 124 zemlje koje su ga ratifikovale obvezuju se da će predati svaku osobu za koju je izdat nalog za hapšenje. Međutim, teško ga je provesti bez međudržavne saradnje.

- Samo bi se uz radikalnu promjenu vlasti, naprimjer u Rusiji i Izraelu moglo dogoditi da Netanyahu ili Putin budu ondje uhapšeni. Ali takve se stvari mogu promijeniti u samo sedmicu dana.

To se dogodilo Slobodanu Miloševiću. Bio je predsjednik Jugoslavije i pregovarački partner u Dejtonu, a onda je uhapšen zbog zločina protiv čovječnosti i genocida - kaže Gerry Simpson, profesor međunarodnog prava na London School of Economics.

Rusija je Rimski statut potpisala 2000., ali se povukla 2016., nakon što je sud klasifikovao aneksiju Krima kao oružani sukob.

SAD, Kina, Izrael, Iran i Turska su među zemljama koje ne priznaju ICC, pa nisu obavezne predati optužene osobe, ali Trumpove sankcije su direktan napad na njegov rad.

- Ova izvršna uredba stavlja SAD na stranu ratnih zločinaca i to na račun žrtava teških zločina koje traže pravdu - rekao je tužilac za ratne zločine Reed Brody.

Ističe i da je stav SAD-a posebno licemjeran ako se zna da su republikanci aplaudirali kada je izdat nalog za hapšenje Vladimira Putina.

Protivnicima suda poseban trn u oku je tužilac Karim Khan. Nedavno je zatražio i hapšenje talibanskog vrhovnog vođe Haibatullaha Akhundzade te njegovog vrhovnog sudije Haqqanija zbog progona afganistanskih djevojčica i žena.

- Ovaj kontinuirani progon podrazumijeva oduzimanje žrtvama pravo na fizički integritet i autonomiju, slobodu kretanja i izražavanja, obrazovanje, privatni i porodični život - rekao je glavni haški tužilac Karim Khan.

Tokom prve Trumpove administracije 2020., Washington je uveo sankcije tadašnjoj tužiteljici Fatoui Bensoudi i jednom od njenih glavnih saradnika zbog istrage ICC-a o navodnim ratnim zločinima američkih trupa u Afganistanu.

Uprkos najnovijim sankcijama, haški sud poručuje da će nastaviti donositi "pravdu i nadu" širom svijeta.

 
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.