04.04.2025 21:28
0
Strukovno udruženje: Ako se hitno ne riješe problemi BHANSA-e, zračni sistem u BiH bit će ozbiljno ugrožen
Udruženje ATSEP, strukovno udruženje zrakoplovno-tehničkog osoblja za sigurnost zračne plovidbe, izražava duboku zabrinutost zbog trenutne situacije koja ugrožava sigurnost zračnog prometa u Bosni i Hercegovini.

Ograničenja u poslovanju, nastala uslijed spora između slovenske firme Viaduct i entiteta RS, dovela su do ozbiljnih poteškoća u radu Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), koja nije odgovorna za nastali spor i postala je žrtvom okolnosti na koje nije imala utjecaja, saopćilo je Udruženje.

BHANSA, kao jedna od ključnih institucija u zračnom prometu, kako ističu, ima presudnu ulogu u održavanju sigurnosti i učinkovitosti zračne plovidbe.
- Kao neprofitna organizacija, sredstva prikupljena od rutnih naknada isključivo se koriste za obnovu, modernizaciju i održavanje tehničke opreme, te za kontinuirano stručno usavršavanje i obuku zrakoplovnog osoblja. Ovaj proces osigurava visok nivo sigurnosti, ali i operativnu efikasnost nužnu za nesmetano funkcioniranje zračnog prometa.

Trenutni problemi u poslovanju BHANSA-e, ako se ne riješe promptno, ozbiljno ugrožavaju stabilnost cijelog zračnog sistema u Bosni i Hercegovini. Nedostatak adekvatnih sredstava za obnovu i održavanje tehničkih sistema direktno ugrožava sigurnost, kapacitet i efikasnost zračnog prometa. Također, nemogućnost nastavka obuke i licenciranja zrakoplovnog osoblja dovodi do smanjenja kvalitete usluga i profesionalnosti u sektoru.

Dugoročne posljedice uključuju gubitak stručnog kadra, što može izazvati ozbiljne prijetnje stabilnosti zračnog prometa, ugrožavajući poslovanje aerodroma i cjelokupnu sigurnost zračnog prostora - istakli su.

Kao strukovno udruženje, naglašavaju da se trenutni problemi moraju hitno riješiti kako bi se osigurao nesmetan nastavak zračne plovidbe, očuvala sigurnost putnika te očuvala stabilnost zračnog prostora Bosne i Hercegovine.

- Pravovremena reakcija svih relevantnih sudionika ključna je za očuvanje stabilnosti zračnog prometa i nastavak pružanja visokokvalitetnih usluga, čime se također osigurava povjerenje korisnika sistema. Također, apeliramo na donošenje trajnih mjera koje će spriječiti ponavljanje sličnih scenarija u budućnosti, stabilizirajući i osiguravajući učinkovit rad zrakoplovnog sektora. S obzirom na iskustva drugih zemalja, jasno je da je nužno usvojiti nove modele zaštite sredstava prikupljenih od rutnih naknada kako bi se spriječile situacije koje mogu ugroziti cjelokupni sistem - dodali su.

Udruženje ATSEP, kao član međunarodne krovne organizacije IFATSEA, pravovremeno je, kako dodaju, obavijestilo ovu organizaciju o trenutnoj situaciji i osiguralo njihovu punu podršku. IFATSEA je, navode, istaknula važnost međunarodne saradnje u očuvanju visoke razine sigurnosti zračne plovidbe, naglašavajući potrebu za zaštitom integriteta sistema i očuvanjem stabilnosti u globalnom zračnom prometu.

- Izražavamo čvrstu podršku Upravi BHANSA-e, na čelu s Davorinom Primorcem, u njihovim stalnim naporima da osiguraju nesmetano funkcioniranje i očuvanje interesa sigurnosti zračne plovidbe.

Podržavamo njihov rad i predanost u osiguravanju sigurnosti zračnog prostora, kontinuiteta usluga za sve korisnike i očuvanju povjerenja u sistem zračne plovidbe. Vjerujemo da uz zajednički trud svih sudionika - institucija, regulatora i stručnjaka - možemo osigurati povoljan ishod za budućnost zračnog prometa u Bosni i Hercegovini - zaključili su.

(NAP)

BHANSA
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.